Podílové fondy – jaké jsou zkušenosti investorů?

Vyplatí se investovat volné peníze do podílových fondů? Na první pohled ano, zejména když některé fondy dosahují ročního výnosu nad 5 nebo dokonce 10 %. Je tu ale jeden háček. Reálná výnosnost je totiž po odečtení všech nákladů nižší. A podle zkušeností mnoha investorů může být rozdíl poměrně výrazný.

Příčinou jsou poplatky. Podílové fondy si běžně účtují jednorázový vstupní poplatek a roční manažerský poplatek. Méně obvyklé jsou poplatky výkonnostní nebo výstupní. Velikost poplatků je individuální, avšak u méně rizikových fondů bývají poplatky nižší.

Podílové fondy – co všechno se platí?

Vstupní poplatek bývá obvykle od 1 do 5 % z investované částky. Manažerský poplatek se účtuje také z investice, avšak platí se jednou ročně a jeho velikost bývá 1–2 %. Výstupní poplatek (poplatek za výběr peněz z fondu) je dnes spíše raritou.

Výkonnostní poplatek, který má motivovat správce fondu k lepším výsledkům, je typický pro rizikovější fondy – tedy například pro fondy, které jsou zaměřené na akcie. Poplatek se počítá z dosaženého výnosu podílového fondu a může přesahovat i 10 % ročně. To znamená, že jsou investoři ochuzeni o podstatnou část zisku. Pokud si například fond účtuje výkonnostní poplatek 10 %, tak z výnosu 8 % se k investorům dostane jen 7,2 %.

Fond v zisku, investor ve ztrátě

Podílové fondy vydělají téměř vždy. Pokud mají dostatek investorů, tak i při meziroční ztrátě 10 % vydělají z poplatků nemalé peníze. Pozice investorů je ale o něco horší. I když totiž skončí fond v zisku, mohou se investoři kvůli poplatkům dostat do ztrát.

Pro představu uveďme názorný příklad; jednoroční investice (10 000 Kč) ve fondu s výnosem 10 %. Při vstupu si fond naúčtuje například 4 % a další 2 % padnou jako manažerský poplatek. Z dosaženého zisku fondu se sráží 12 % jako výkonnostní poplatek. Po započtení všech nákladů bude po roce na kontě asi 10 240 korun. Výnos 10 % se tedy kvůli poplatkům zredukoval na 2,4 %.

Při výběru fondu se nelze řídit pouze výkonností. Fond s nižšími výnosy a s nižšími poplatky vám totiž může vydělat více než vysoce výnosný (ale drahý) fond. A to třeba i s menším rizikem.