Obyčejná nejjednodušší a nejrychlejší jídla – recepty

Co je možné rychle a jednoduše uvařit a co je také zdravé? Jednoduchá, rychlá a zdravá jídla.

Topinky s česnekem, sádlem (slaninou) a pomazánkovým máslem.

Ovesné vločky (15 minut)
Drobné vločky stačí dát do vody nebo mléka a dát vařit dokud nezměknou (asi 8 minut). Pak se do toho dá dát med, cukr, kakao, strouhaný kokosový ořech, rozinky a podobné věci. A nebo výborné je když vezmete celé jablko/dvě i se slupkou a nastrouháte to do toho + osladíte třeba medem.

Pohanka (30 minut)
Dá se jíst na sladko i slano. Například pohanka s domácí zavařeninou a bílým jogurtem je OK. Pohanka se musí vařit dokud nezměkne (asi 20 minut, je třeba vyzkoušet). Množství vody asi 1,2:1. Na slano jde například s částečně osmaženou a podušenou strouhanou zeleninou jako mrkev, petržel a další zelenina.

Jáhly (20 minut)
Dají se jíst buď s domácí zavařeninou medem a bílým jogurtem a nebo na slano např. s tvrdým sýrem a nivou. Jáhly s tvrdým sírem a nivou. Je to dobré. Vezmete jáhly a nalejete na ně vařící vodu. Necháte 10 minut změknnout a slejete + propláchnete. Dáte znovu vařit se 2 špetkami soli a asi dvojnásobným množstvím vody, dokud nezměknou. Mezitím si nastrouháte tvrdý sýr a nivu. Niva je tam velmi dobrá. Na hotové jáhly to posypete, a dáte trochu másla.

Vařená vejce (10 minut)

Ohřejete ve varné konvici vodu a nelejete do malého hrnce s vejci. Ty vaříte 5 minut a nebo 4 a necháte dojít, mezitím namažete chleba máslem a posolíte. Po uvaření vylovíte vejce a jíte. Jednoduché a moc dobré.

Vejce na chleba (15 minut)

Dáte do grilu chleba (s olejem), uděláte topinky. Mezitím na pánev dáte olej nebo sádlo a rozžhavíte, dáte na to několik vajec, spetka soli a rozprostřete necháte to pomalu stuhnout, ještě než je to tuhé, dáte na to topinky natřené česnekem. Přimáčknete, necháte dopěct na mírném ohni.

Palačinky (20 minut)
Do hlubokého hrnce dáte litr mléka, 1-2 vejce, špetku soli a cukru, a dosypete hladkou moukou a odhadnete hustotu. Mezitím dáte na pánve olej a dáte hřát. Dobře rozkvedláte směs a lejete na rozžhavené pánve. Dobré je když se nahradí část hladké mouky mletými vločkami nebo mletou pšenicí, kukuřičná mouka apod.

Špagety (20 minut)
Dáte vařit vodu na varné konvici, zhruba 1 litr podle množství těstovin. Mezitím těstoviny (špagety) ještě v pytlíku můžete např. o kraj linky nalámat aby se daly lépe jíst. Jakmile se voda v hrnci pořádně vaří, dáte špetku soli a malinko oleje. Do toho hodíte těstoviny a asi 10-15 minut necháte vařit.

Připravíte přílohu k těstovinám mezitím. Dáte na pánev rožhavit olej (sádlo). Na prkýnko nakrájíte jednu až dvě cibule (rozkrojíte na půl a pak na plátky podélně a příčně). Cibuli dáte smažit na pánev a mezitím nakrájíte buřty a nebo párek (dá se pouzit mleté maso, které se musí pořádně upéct a smazit asi 15minut+). Jakmile je cibule změklá dáte tam párek a přiměřené opečete. Ideální je přidat i nějakou zeleninu například nastrouhanou a nebo mraženou na kostičky aby mělo jídlo vyšší zdravou hodnotu. Na struhadle nakrájíte tvrdý sýr a třeba nivu. Těstoviny pak slejete a podáváte.

Jaké jsou Vaše rychlé a zdravé recepty?