Levnější a ekologicky šetrnější vytápění než plynovým kotlem – tepelné čerpadlo
Nedílnou součástí energetických mixů nejen České republiky byly uhelné a plynové elektrárny. Bohužel se zjištěním, že tato zařízení výrazně přispívají ke změně klimatu a souvisejícími negativními dopady na život náš i dalších generací se vlády pokoušejí tyto zdroje energie nahrazovat za jiné, které nespalují fosilní paliva. Snaha je to zatím nedostatečná a emise skleníkových plynů se neustále zrychlují. Omezit tyto emise však mohou i provozovatelé kotlů na plyn.
Na cenu plynu má vliv nejistota jeho dodávek v případě mezinárodních konfliktů. Plyn nejen že je fosilním palivem které přispívá k rozvratu životního prostředí, je to i komodita, kterou importujeme z ciziny. Mnoho lidí tedy přehodnocuje jak vytápět byt lépe a levněji. Dnes patří mezi nejběžnější nově používané zdroje vytápění tepelná čerpadla. Počáteční investice je vyšší ale provoz je výrazně levnější než u plynových kotlů. Tato čerpadla pomocí elektrické energie přenášejí teplo z venkovního prostředí (vzduch, vrt nebo voda) do vnitřních radiátorů. Princip funkce je obrácený k principu funkce chladničky. Výhodou oproti čistě elektrickým kotlům (které jsou výrazně levnější) je to, že TČ je výrazně efektivnější. Elektrický kotel má účinnost pod 100% a TČ má účinnost několik set procent, díky práci na jiném principu – na 1 spotřebovanou kilowatt hodinu dodá několik kilowatt hodin tepla – tento poměr mezi spotřebou a výkonem je jedním z nejdůležitějších parametrů TČ a říká se mu topný faktor, zkratka COP (Coefficient of Performance). Např. momentální příkon (spotřeba) TČ je 5kW a výkon je 20 kW. COP vypočítáme: 20/5=4. Čím vyšší je toto číslo, tím efektivnější je čerpadlo a vyšší energetická třída A+++. Tento parametr byste si měli nechat doložit od prodejce nebo výrobce TČ.
Tepelné čerpadlo využívající teplo ze vzduchu (vzduch-voda) bývají nejlevnější ale jsou také více hlučné. Kvalitní česká tepelná čerpadla země-voda naproti tomu přenášejí GEO termální energii z hlubinného vrtu, náklady na provoz mají nižší než vzduch-voda ale instalace je díky vrtu dražší. V husté zástavbě se nejčastěji instaluje vzduch/voda.
Před instalací čerpadla je dobré znát přibližné náklady na údržbu, zda je zapotřebí pravidelný servis a jaká je jeho cena. Jakou má záruku TČ/kompresor. Jakou má hlučnost udávanou výrobcem. Je výrobce z České republiky a nebo z EU? Tyto informace vám sdělí firma provádějící montáže a servis tepelných čerpadel.
Pokud přecházíte z ekologicky nevhodného zdroje vytápění (např. uhlí), možná, že budete moci využít státní dotaci a tím si dodatečně snížit náklady na pořízení TČ.