Kvalitní obraz na monitoru, omezení únavy očí a omezení bolesti zad
V tomto článku si řekneme jak zajistit abychom na monitoru (displej, zobrazovací zařízení počítače) měli co nejkvalitnější obraz, jak předejít únavě očí a bolesti zad.
1) Bolí Vás oči od sledování vašeho počítačového monitoru / displeje?
Příčinou únavy očí při sledování dipleje může být:
A) příliš vysoký jas dipleje. Je to podobné jako u žárovky. Nejslabší žárovka s nízkým příkonem má nízký jas, nejsilnější žárovka svítí hodně, má vysoký jas. U monitoru můžeme ale intenzitu „podsvícení“ displeje regulovat.
B) do monitoru se díváme proti světlu, sedíme naproti oknu. Je ideální když okolí monitoru má co nejpodobnější osvětlení jako to, které monitor vyzařuje. Pokud se díváte večer na televizi a máte zhasnutá světla, začnete mít brzy unavené oči. Buď si tedy rozsvítíte (aby zeď v okolí obrazovky byla světlá místo černá), a nebo alespoň snížíte jas televizní obrazovky.
C) nezapomeňte mrkat (oční masáž a zvlhčování rohovky) a dávat si pravidelné pauzy kdy vstanete od počítače, procvičujte zaostřování, zaostříte do daleka oknem a pak zase na velmi blízko zaostříte.
3) Bolí vás záda?
A) Správné sezení a orientace monitoru – Zde je vhodné zajistit aby rozdíl výšek sedátka židle a obrazovky monitoru byl takový aby vaše tělo mezi těmito výškami mohlo sedět vzpřímeně a narovnaně (záda, krk, hlava). Ujistěte se, že vám monitor nesměřuje na krk nebo dokonce prsa. Měl by směřovat pod takovým úhlem, abyste měli narovnaná záda, krk a hlavu přímo hleď a nemuseli jste ani klopit oči dolu/nahoru. Je to důležité aby vás to nenutilo hrbit se.
B) Využívání zádových svalů – Pokud chcete udělat něco pro vaše záda, páteř a krk, pravidelně cvičte cviky na záda (google: cviky na záda, nebo zde), nebo provádějte sport, při kterém jsou využívány zádové svaly (rychlá chůze, běh/jogging, kolečkové brusle, basketbal, squash atd. atd.)
2) Jak zajistit co nejlepší kvalitu zobrazení na displeji?
A) Nainstalujte ovladače k monitoru a grafické kartě. K monitoru a ke grafické kartě bývá dodáváno CD s takzvanými ovladači (anglicky: drivers).
Ovladače byste měli nainstalovat pomocí programu/softwaru umístěném buď na výše zmíněných CD a nebo programu staženém z internetových stránek výrobce grafické karty a výrobce monitoru. Pokud dáte přednost stažení softwaru z internetu, ujistěte se, že stahujete ze stránek výrobce. Pokud je výrobcem např. BENQ, pravděpodobně budete stahovat z domény benq.com, benq.cz, benq.us a podobně. Pro nalezení ovladačů zadejte značku výrobku (monitor nebo grafická karta, podle toho které ovladače instalujete, nainstalujte oboje) a ke značce výrobku zadejte typové označení. To bývá nějaké číslo a písmena. a Za to dejte ještě slovo drivers a nebo ovladače. Stažený software ověřte antivirovým programem a nebo online antivirem virustotal.com. Po instalaci někdy bývá nutné počítač restartovat.
B) po instalaci ovladačů viz výše je vhodné nastavit rozlišení displeje a obnovovací frekvenci. To lze provést klikem pravým tlačítkem myši na plochu (tam kde jsou někdy ikony a vámi zvolený obrázek/pozadí) a zvolením položky která se týká nastavení zobrazení/pozadí. Někdy to bývá přístupné také z hlavního menu: Start / Ovládací panely / Vzhled a přizpůsobení / Individuální nastavení / Nastavení zobrazení.
Naleznete tam změnu rozlišení, čím vyšší rozlišení nastavíte, tím budou jednotlivé prvky na monitoru menší a vejde se vám na monitor více. Pokud musíte často do monitoru brejlit (blíže s hlavou k obrazovce) abyste jednotlivé prvky viděli/přečetli, máte možná příliš vysoké rozlišení a nebo aplikacích nastaveno příliš malé písmo. Požádejte odborníka z firmy aby vám pomohl nastavit vhodné velikosti prvků/písem,rozlišení. Další věc kterou můžete změnit v nastavení zobrazení je obnovovací frekvence, která se udává v hertzích (Hz), bývalo zvykem nastavovat co nejvyšší frekvenci. Za třetí se v nastavení zobrazení ujistěte, že je jako monitor je vybrán váš model, ne jakýsi výchozí monitor bez značky. Ohledně barev, vyberte co nejvyšší počet bitů (32 bitů např.)
—
Máte připomínky k článku? Přidejte komentář. Máte obecné dotazy a náměty k diskuzi k tématice? Přidejte diskuzi na fórum: ceskeforum.com