Kde se v Evropské Unii vyplatí kupovat nové auto?

Uvažujete o tom, že si nové vozidlo pořídíte v zahraničí? Velmi se Vám to asi nevyplatí. Na Slovensku se prodávají v porovnání s ostatními evropskými zeměmi levně.

Zatímco u nás zaplatíte za Fabia s turbomotorem méně než deset tisíc eur, v Norsku by vás stejný tátoš vyšel na 25 000! Do srovnání cen jsme zařadili tři nejprodávanější automobily na Slovensku za první pololetí 2010 – Škodu Octavia, Škodu Fabia a Kiu cee’d. Nejlepší obstála Fabia s novým agregátem 1,2 TSI, která se u nás prodává za 9 499 €, což je nejnižší cena ze 26 evropských zemí. Základní model pětidveřové Kie cee’d vybaven benzínovým motorem 1,4 l skončil na druhém místě, přesto, že se vyrábí na Slovensku. Levné ho dostanete v Česku. „Nižší cenu u sousedů mohly způsobit výkyvy kurzu eura a české koruny,“ vysvětlil ředitel Kia Slovensko Ľubomír Hába. Ze tří porovnávaných modelů dopadla nejhůř Škoda Octavia poháněna naftovým motorem 1,6 TDI. S cenou 18 979 € jí patří desátá příčka z 26-jejich zemí. V sousedním Maďarsku si ji motoristé kupují levnější o 125 eur. Pořadí zemí podle ceny auta
Škoda Octavia 1,6 TDI Ambiente

Z žebříčku cen v evropských zemích vyplývá, že automobily se stále prodávají za nejnižší částky ve státech bývalého sovětského bloku. Mezi západních zemí koupíte nejlevnější auta ve Velké Británii av Portugalsku, které však skončily až na 14. místě. Suverénně nejvíce – i více než 2,5 násobek – zaplatí za nové vozy obyvatelé severských zemí jako Norsko a Dánsko.

S pořadím hýbou prodejní akce
Nový Čas do porovnání zahrnul ceny, za které byly včera dostupné pro běžného zákazníka. Jsou v nich tedy započteno i slevy prodejců. Ty nejvýraznější ovlivnili pořadí zemí v žebříčku. Importéři jsou schopni dočasně snížit cenu modelu io stovky eur, což by znamenalo posun o více než deset míst.

Prodej aut u nás klesá
Navzdory příznivým cenám nových vozidel na Slovensku se jejich prodej v tomto roce výrazně propadl. „Za první pololetí 2010 bylo zaregistrováno celkem 31 723 osobních a malých nákladních aut, tedy o 34,17 procenta méně než za stejné měsíce loni,“ řekla Mária Nováková ze Sdružení automobilového průmyslu SR. Výrazný rozdíl způsobily dvě kola šrotovného, které v loňském roce uměle vzbudily zájem slovenské motoristy o nové auta.