Jižní Amerika

Jižní Amerika je kontinent ležící na západní a zároveň z větší části na jižní polokouli Země. Často je Jižní Amerika považována jen za subkontinent, jižní část Ameriky. Jižní Amerika je oblévána dvěma oceány. Od západu je to Tichý oceán (pobřeží Chile, Ekvádoru, Peru a Kolumbie) a od východu Atlantický oceán (pobřeží Argentiny, Brazílie, Chile, Falklandských ostrovů, Francouzské Guyany, Guyany, Jižní Georgie a Jižních Sandwichových ostrovů, Kolumbie, Surinamu a Venezuely). Součástí Antlantického oceánu je Karibské moře, jehož vody omývají pobřeží Guyany, Francouzské Guyany, kolumbie, Venezuely a Surinamu se někdy nazývá Karibská Jižní Amerika Hranice mezi Atlantickým oceánem a Tichým oceánem je určena poledníkem procházejícím přes Mys Hoorn (Hoornský mys) na jihu souostroví ohňová země. Zde také najdeme Drakeův průliv, který odděluje Jižní Ameriku od Antarktidy. Na severu je jižní Amerika spojena se Severní Amerikou Panamskou šíjí (Střední Amerika).

V současné době je v Jižní Americe dvanáct samostatných států. Jsou jimi Argentina, Bolívie, Brazílie, Chile, Ekvádor, Guyana, Kolumbie, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay a Venezuela. Krom nezávislých států zde najdeme i tři závislá území. Jsou jimi Falklandské ostrovy, Jižní Georgie a Sandwichovy ostrovy (obě území patří Velké Británii) a Francouzská Guyana (součást Francie)

Rozloha Jižní Ameriky je 17 840 000 km². Rozlohou je Jižní Amerika čtvrtým největším kontinentem po Asii, Africe a Severní Americe. V roce 2010 žilo v Jižní Americe více než 390 700 000 lidí. Největším městem Jižní Ameriky je s dvaceti miliony obyvately São Paulo. dalšími velkými městy Jižní Ameriky jsou argentinské Buenos Aires, brazilská města Rio de Janeiro, Brasilia, Belo Horizonte, Porto Alegre, kolumbijské města Bogota a Medelín, peruánská Lima, ekvádorský Guayaquil, venezuelský Caracas a chilské Santiago de Chile.

Jméno Amerika, dostal tento (sub)kontinent spolu se Severní Amerikou v roce 1507. Pojmenovali jej kartografové Martin Waldseemüller a Matthias Ringmann na počest Ameriga Vespucciho, jenž je považován za prvního Evropana, který poznal že nově objevená země není Indie, ale úplně nový a Evropanům neznámý kontinent. Dříve byly obě Ameriky také nazývány „Nový svět“.

Významným zdrojem příjmů se pro mnoho jihoamerických zemí stává cestovní ruch. Jižní Amerika může nabídnout množství historických památek, architektonických skvostů a přírodních krás, pestrou kulturu, živé a pulsující města a pohádkovou krajinu. Mezi nejnavštěvovanější místa v Jižní Americe patří Machu Picchu, amazonský deštný prales, brazilská města Rio de Janeiro, Salvador, Fortaleza, Maceió, Sao Paulo, Florianopilis a Natal, kolumbijská Bogota, Isla Margarita, Buenos Aires, Salto Ángel (nejvyšší vodopád světa), Cuzco, jezero Titicaca, Patagonie, Cartagena a Galapágy.