Jak založit internetový obchod – e-shop?

Jste-li zájemce o zřízení internetového obchodu, je několik oblastí, kterými budete muset projít.

1. Podnikání – živnostenské oprávnění, daňová evidence

Pokud jste již podnikatelem, odpadá Vám celý velký blok informací, které budete muset zjišťovat a studovat. Pokud však jste zaměstnanec a nebo osoba s nezaměstnaná, budete muset zjišťovat a vypisovat si co vše je třeba pro založení živnosti Je třeba pravděpodobně vyplnění tzv. jednotného registračního formuláře, přihlášení k soc. pojištění na okresní správě sociálního zabezpečení, a registraci u úřadu na ochranu osobních údajů protože shromažďujete o zákaznících eshopu údaje – většina úkonů se dá zařídit i přes internet.

Do první oblasti – podnikání spadá dále daňová evidence. Jde o shromažďování a číslování dokladů výdejových (paragony, faktury například za vámi zakoupení zboží a služby, webhosting, doménu, obaly, věci nezbytné pro podnikání) a příjmových dokladů (faktury, které tisknete 1 zákazníkovi a druhou kopii právě pro sebe). Na základě těchto dokladů následně po skončení roku vyplníte a odešlete formulář daňového přiznání. Daňové přiznání je možné dát zpracovat účetní.

Výdaje spojené s živností jsou tyto: platba zdravotního pojištění zhruba 1700kč, platba sociálního pojištění zhruba 1900kč, celkem přibližně 3600kč výdaj měsíčně!

2. Plán jaký sortiment zboží prodávat, průzkum trhu

Prodávat je vhodné sortiment, kterému rozumíme, máme k němu kladný vztah a nebo víme že o tento sortiment je zájem a je nízká konkurence. Nápady na produkty je možné získat například na porovnávačích cen typu Heureka.cz. Na internetu také existují různé žebříčky nejprodávanějších produktů, některé jsou i na Heureka.cz. U zjištěných produktů je pak vhodné nalézt nejlevnějšího dodavatele i ze zahraničí. Zahraniční produkty pak musí být dodatečně vybavené manuálem a nebo etiketou.

3. Nalezení technického řešení internetového obchodu

Nejlevnější internetový obchod s webhostingem i doménou je možné získat od přibližně 150kč měsíčně. Profesionální řešení jako ShopCentrik od FastCentrik pak stojí od 230kč až několik tisíc kč. Pronájem e-shopu tedy není nijak extrémě drahou záležitostí. Při výběru eshopového řešení je třeba hledět na to zda má potřebné vymoženosti jako je automatická platba kartou, různé platební možnosti, XML export zboží do heureka.cz, zbozi.cz atd. Dále zda umožňuje převod domény i mimo eshopové řešení (doména je Váš cenný majetek), dále zda lze generovat faktury a další prvky kompatibilní s účetním softwarem. Pokud chcete prodávat v malém, nemusíte mít ani drahý složitý účetní software ale jde účtovat i v excelu (Open Office). Zřízení internetového obchodu pak bývá otázkou opravdu minut a nebo hodin. Vytvořit e-shop a doménu je tedy velmi snadné. Abyste se odlišili od konkurence, je třeba mít originální logo nebo alespoň grafickou hlavičku webu. Tento úkon může stát třeba 1500kč a je možné že lze dát do výdajů.

4. Celkový plán, výpočet výdajů a potenciálních příjmů

Před založením živnosti je třeba spočítat výdaje na podnikání, výdaje za zboží a příjmy z prodeje zboží. Je vhodné aby se vám vyplatil i ten nejpesimističnější scénář.