Jak se stát znalcem Vánočních svátků?

Vánoční svátky, chvíle pohody, klidu. Čas trávený s našimi nejbližšími. Křesťanský svátek, jenž se slaví doslova po celém světě. Rozzářené očíčka dětí, vůně pečeného cukroví, mrskající se Kája ve vaně a otec připravený s paličkou v kuchyni. Poslední rozloučení a jeden mocný úder rozjede kapří hody. Strojení stromečku, balení dárků a velký domácí úklid za prozpěvování koled a sledování pohádek.  Tak se nejčastěji promítají vánoce na české scéně. To všichni známe, ale víme, jak to probíhá za hranicemi naší malebné země. Pojďme se teď společně vydat na návštěvu k našim dalekým i blízkým sousedům a nahlédněme pod pokličku jejich způsobu trávení Vánočních svátků a způsobu příprav na honosný večer.

Dánsko

Dánové si potrpí na výzdobu celého domu nejrůznějšími postavičkami skřítků nesoucí jméno Nisser. Velikost není rozhodující, můžou být malý, ale i velcí. Nosí červenou špičatou čepičku a oblečení připomínající národní kroje dánského území. Ti také 24. prosince nadělují dětem dárky. Menší dárečky a spolu s nimi sladkosti se v onen krásný moment ledabyle pohupují na jedné z větviček rodinného stromu. Ostatní nadílka se tiše rozkládá pod ním. Dánské stoly se prohýbají pod váhou husy, jež by na štědrý večer neměla nikde chybět, stejně jako kachna či vepřové s červeným zelím. V neposlední řadě se může objevit opepřená treska, pivní chléb, teplá šunka nebo horká rýže zalitá studeným mlékem. Jako třešnička na dortu se podává rýžový nákyp se zapečenou mandlí. Ten kdo mandli při hodování nalezne, dostane speciální dárek. Před samotným rozbalováním se rodina chytne za ruce a za zpěvu koled tančí kolem stromu.

USA

Kdo by neznal starého známého Santu Clause sedícího v každém obchodním centru, kam mají děti možnost zajít a pošeptat mu své tužby a přání. Američané tento svátek využívají velice komerčně. Santa se svým sobím spřežením přicválá 24 – 25 prosince ke každému rozsvícenému stromečku a naplní přání všech těch, co si něco přáli. Do domů se dostává komínem a zanechává po sobě spousty dárků a sladkostí v zavěšené punčoše nad krbem. Celý rok se Santa připravuje na tento nádherný den spolu se svou manželkou a skřítky pomocníky. Na Severním pólu vyrábějí dárky z dopisů, jenž obdrží. Santa Claus se poprvé se svými soby objevil roku 1823 a od té doby je uznávaným symbolem Vánočních svátků.

Skandinávie

Vánoční svátky na Skandinávském poloostrově dostávají první impuls 13. prosince, kdy andělé s hořícími svíčkami nadělují dětem cukroví. Typickou vánoční ozdobou je slaměná postavička kozla, která se na tři krále vhazuje do běsnícího ohně. Ani zde se na stole vyskytuje nám známý kapřík, nýbrž treska s bílou omáčkou. Hojně se objevuje kořeněný chléb se zázvorem a hřebíčkem. Objevují se vařené fazole se slaninou nebo malé klobásky. Zakončení večeře nekončí jinak, než rozbalováním darů. Do Skandinávie přichází stařeček Jultomten a jeho věrní pomocníci skřítkové.

Rusko

Nebýt vychováváni tradiční vánoční pohádkou Mrazíkem, tak možná dodnes mnozí z nás nevíme, kdo že v Rusku naděluje dárečky. Vládce ledového chladu a sněhové bouře, také jinak přezdíván jezdí po boku se sněhurkou na svých saních a rozdává radosti na všechny strany. Jeho vedlejším povoláním je přinášet do Ruských krajů zimu. Zahaluje stromy zimní peřinou, nezapomene ani na louky, hřebeny a střechy domů. Svátky se zde slaví, až 6. ledna na Epifanii

Polsko

Polsko, to bere trochu spoře. Vánoční hody začínají 24. prosince, kdy se zem a stůl ozdobí slámou. Pokoj si zkrášlí Betlémem a zasednou k večeři, která tvoří 12 chodů, ale nebojte se, není to jedno hlavní jídlo za druhým. Poláci berou od všeho trochu. Tradiční pochutinou je např. rohlík namáčený v mléce a máku. Jako hlavní jídlo dříve vévodili ryby, teď se spíše přiklánějí ke krocanovi.

Havaj

V parných prosincových měsících se také dají slavit svátky vánoční. Na Havaji se stejně jako u nás zdobí stromky ozdoby, ale navíc si místní obyvatelé pořizují malé akvárium s tradičně vánoční rybkou -humu-nuku-nuku-a-pua-a- jinak řečeno Ostenec běloskvrný

Itálie

Itálie je nekorunovaná země jesliček. Jsou takřka všude. Kdo je nemá doma, není Ital. Vánoční svátky probíhají obdobně jako u nás od 24 – 25 prosince. K jídlu jsou velice ohleduplní a dokáží večeřet i několik hodin, přičemž se na stole objevuje tradiční vánoční bábovka s hrozinkami. Hlavní jídlo zdobí jehněčí s rozmarýnovými bramborami a artyčoky. Také se může vyskytnout uhoř a kaštanové pyré se šlehačkou.