Jak přežít zimní nástrahy: roztlačením auta si poškodíte motor!

Jen nasazením zimních pneumatik se všechny zimní nástrahy nevyřeší, musíte myslet na množství dalších věcí.

Řidič musí styl jízdy přizpůsobit náročným podmínkám v nízkých teplotách a připravit na ně i svůj automobil. Dealer Cena Díly přináší přehled základních věcí, které byste v teplotách hluboko pod nulou neměli opomenout.

Nikdy neroztláčejte

Pokud vám baterie vypověděla službu a nevíte nastartovat, automobil určitě auto neroztláčejte. Přestože pouštění spojky se zařazenou dvojkou bylo kdysi populární, může vás vyjít pořádně draho. „Pokud se roztrhne rozvodový řemen a píst se setká s ventily, motor se fatální poškodí,“ řekl technický expert Citroënu Bucurel Bucur. Dokud motory starých škodovek se daly opravit i v garáži svépomocí, za záchranu moderních agregátů zaplatíte v servisu tisíce eur. Při teplotách kolem -20 ° C se kapacita akumulátoru snižuje až o polovinu. Při nastartování pomohou startovací kabely. Dejte si však pozor, abyste nezaměnili póly – plusový kabel má jít na plus a minusový na minus. Roztlačení auta může poškodit motor.

Doplňte nemrznoucí směs

V mrazech pohybujících se kolem -20 ° C, které během víkendových nocí na Slovensku vládli, je nemrznoucí směs v ostřikovačích samozřejmostí. Raději vždy kupte směs s nižší teplotou mrznutí než ta, která může reálně nastat. Před jízdou určitě nastříkejte rozmrazovač na trysky, aby se iv nich roztál led. Jinak vodu na okno nedostanete, přestože v ostřikovači máte dostatek nemrznoucí směsi.

Pozor na levné stěrače

Experti doporučují měnit jejich minimálně 2x ročně, přičemž příchod zimy je ideálním obdobím. Nekupujte ty nejlevnější, nevydrží vám dlouho. V testu německého automotoklubu ADAC nejlevnější stěrač za 4 eura selhal v kvalitě stírání, protože jeho gumové části se rychle opotřebovaly. V ceně od 15 do 30 eur byste již měli sehnat kvalitní produkty. Dejte si však pozor na datum výroby. Starší stěrače, které leží dlouho na skladě, jsou tvrdší a stírají méně kvalitně než ty novější, ačkoliv jde o identický výrobek. Pokud víte, že bude v noci mrznout, postavte stěrače. Nebudete je muset ráno odtrhnout od okna a prodloužíte životnost gumiček.

Škrabka má být masivní

Kreditní karta sice může v nouzi pomoci, ale není to ono. Při koupi škrabky se vždy dívejte na masivnost její konstrukce. Ručka z tenkého plastu se zlomí v okamžiku, kdy se budete snažit odstranit mohutnější námrazu. Čepel škrabky by také měla být z mohutnějšími tvrzeného plastu, dražší modely mají i kovovou stírací hranu. Často používaná je i škrabka v rukavici, se kterou máte ruku pěkně v teple. Pokud máte širší nebo vyšší auto, kupte si škrabku s delší násadou, abyste si při stírání střední části okna neušpinilo oblečení od kapoty auta. Cena běžných ježků se pohybuje od 2 do 10 eur.

Zpomalte před zatáčkou

Zmrzlý motor nechte nejprve zahřát klidnou jízdou bez zbytečného vytáčení do vysokých otáček. Při rozjezdu do zledovatělé kopce je dobré zařadit vyšší rychlostní stupeň, zabráníte tím přesmyku kol. Jízda dolů mrznoucím kopcem se vám může zdát bezproblémová dokud nebudete muset změnit směr. Mějte proto stále zařazen nižší převodový stupeň, motor nepustí auto do vysoké rychlosti. Brzdit naplno na kluzkém povrchu se doporučuje pouze tehdy, pokud máte auto v přímém směru. Snižte výrazně rychlost vozidla již před vjezdem do zatáčky.

Zapněte klimatizaci

Většina motoristů klimatizaci používá jen v létě av zimě ji nechává vypnutou. Chyba! Klimatizace totiž pomáhá sušit vzduch v kabině, čímž řeší častý zimní problém – zamlžování oken. Otevřete všechny výdechy ventilace a nastavte je tak, aby proud vzduchu foukal přes ramena osob sedících na předních sedadlech. Tehdy je cirkulace nejúčinnější. Pokud chcete snížit spotřebu, klimatizaci po vyčištění oken vypněte.