Elektromobil – auto budoucnosti
Píše se rok 2012 a je až s podivem, že dosud se samotný koncept spalovacího motoru přespříliš neproměnil. Odpověď na otázku proč je docela jednoduchá – neexistovaly levnější alternativy. Ceny ropy byly i přes opakované skoky a období nestability pro běžné spotřebitele stále dosažitelné. Na trhu tedy neexistovalo místo pro ziskovou výrobu alternativních modelů. Někteří nadšenci do ekologického cestování s napětím očekávali pokles cen elektřiny vyvolaný stavbou mnoha jaderných reaktorů v Evropě. Očekávalo se, že klesající cena elektřiny bude motivovat výrobce, aby svým zákazníkům nabídli alternativu v podobě elektromobilu.
Tak nějak si vývoj na trhu s automobily představovali mnozí, kteří doufali, že trh sám přinese ekologickou alternativu ke spalování fosilních paliv. Bohužel, tomuto trendu se do cesty postavila Evropská Unie. Politika boje proti klimatickým změnám nastartovala na celém starém kontinentu umělý boom fotovoltaických a větrníkových elektráren a to se bohužel nepříznivě odrazilo do cen elektřiny. Paradoxně se tak tedy díky falešnému boji o záchranu životního prostředí zdraží elektřina a tím se ropa zase o něco déle udrží jako levnější alternativa a my se tedy elektromobilu na našich silnicích stále ještě nedočkáme.
Elektromobil tak, zdá se, i nadále bude dostávat svému jménu – auto budoucnosti. Problém bohužel zasáhne jak rozvoj výroby vodíkových palivových článků, tak třeba i pokusy nahrazovat spalování v motoru rozpínáním vzduchu z tlakové lahve. Všechny tyto možnosti tak budou díky vyšší ceně energií nevýhodné v porovnání s využíváním ropy.
Nezbývá než doufat, že v budoucnu bude rozvoj tržního hospodářství silnější než regulační tendence vznikajícího superstátu. Jinak se i děti dnešních pubescentů budou s elektromobilem a jinými technologiemi setkávat jen na stránkách sci-fi románů.
Elektromobily sú hubdou budúcnosti, avšak pokiaľ bude ropa, tak budú len v úzadí. Šejkovia si zdroj príjmov zobrať nenechajú.