Co vědí Slováci o zimních pneumatikách
Goodyear, jeden z největších světových výrobců pneumatik, uskutečnil v listopadu na Slovensku průzkum znalostí slovenské řidičů o zimních pneumatikách. Výsledky ukázaly, že naši řidiči mají relativně dobrou znalost o zákonných předpisech, méně už víme o jejich správném použití nebo vlastnostech.
„Tak jako každý rok, začínají se s blížící se zimou vézt diskuse o zimních pneumatikách, a to na všech úrovních – od hospodských debat až po parlamentní kuloárech. V této souvislosti jsme si položili otázku – co vlastně Češi o zimních pneumatikách vědí? „Uvádí důvod realizace tohoto průzkumu Richard Srbecký, vedoucí prodeje osobních pneumatik Goodyear.
V průzkumu oslovil Goodyear výběrovou vzorek 360 respondentů – řidičů starších 18 let, z nich 57,5% byli muži a 42,5% ženy. Respondenti byly vybráni ze tří oblastí:); metropole a větší města nad 50 tis. obyvatel (45% respondentů), menší města a obce (31,9%) a horské oblasti (23,1%). Zároveň byli rozděleni do tří věkových skupin: 18-30 let, 31-55 let a 56 a více let.
Základním kamenem průzkumu byla otázka, zda řidiči používají zimní pneumatiky nebo ne. Z průzkumu vyplynulo, že se zimními pneumatikami jezdí pouze něco více než polovina dotazovaných řidičů (56,4%). Podle očekávání nejvíce řidičů přezouvat své automobily na zimní pneumatiky v horských oblastech (65,1,%), naopak nejméně řidičů je využívá v metropolitních, resp. ve větších městech, kde zimní pneumatiky využívá pouze 50,6% dotazovaných. Při pohledu na výsledky srovnání v používání zimních pneumatik vycházejí mírně lépe muži, když jsme zaznamenali téměř 60 procent kladných odpovědí (59,9%) oproti 51,6 procentům u žen. Ukazatel věku nehraje na Slovensku tak významnou úlohu jako bychom čekali. V kategorii mužů využívají nejvíce zimní obutí respondenti ve věkové skupině 56 a více let (64,6%), naopak nejméně v kategorii od 18 do 30 let (53,3%). U žen jsou však najuvedomelejšie řidičky ve věkové kategorii 31 až 55 let (58,2%), naopak nejméně zimní pneumatiky používají ženy ve věkové kategorii 18 až 30 let. „Je znát, že obyvatelé horských oblastí a starší občané projevují větší dávku odpovědnosti, co se týče bezpečnosti silničního provozu v zimním období. Každopádně výzkum ukázal, že počet řidičů používajících zimní pneumatiky není ani zdaleka uspokojivý. Stejně je smutné, že tak řidiči ve městech i mladší řidiči otázku adekvátního vybavení automobilu při zhoršených povětrnostních podmínkách neberou příliš vážně, „komentuje tyto výsledky Richard Srbecký.
A proč Slováci nepoužívají zimní pneumatiky? Důvody jsou následující – 39,5% respondentů uvedla, že v zimě nejezdí, 25,5% se obhajuje tím, že jezdí pouze ve městě, 21% tvrdí, že zimní pneumatiky jsou příliš drahé, 10,2% se domnívá, že jezdí opatrně a 3,8% má jiný důvod. „Vysoké procento odpovědí, podle nichž řidiči nepoužívají zimní pneumatiky kvůli tomu, že jezdí ve městě, jasně ukazuje, že tito řidiči nepochopili zásadní vlastnost zimních pneumatik. Tou je lepší přilnavost při teplotách pod 7 ° C. To, jak díky těmto řidičům vypadá dopravní situace, vždy když ve městě napadne sníh, známe asi všichni.
Názor, že zimní pneumatiky jsou příliš drahé, můžeme označit za mýtus, protože cenová úroveň zimních a letních pneumatik se liší pouze o 5-15%, „dodává Richard Srbecký.
Nejčastějším argumentem pro používání zimních pneumatik je přesvědčení, že mají v zimním období lepší vlastnosti než pneumatiky letní (49,8%), následuje odpověď „měl jsem je v originální výbavě automobilu“ (18,2%), třetím nejčastějším důvodem je nařízení zaměstnavatele používat zimní pneumatiky (15,8%).
Názory Slováků k tomu, kdy by se měly zimní pneumatiky používat se různily. Pozitivním faktem je, že z nabízených pěti odpovědí zvolilo tu správnou nejvíce respondentů. Už méně uspokojivé je její podíl na celkovém počtu. Správnou odpověď, že zimní pneumatiky by se měly používat v období, kdy teploty pravidelně klesají pod 7 ° C, zvolilo pouze 33,3% dotázaných. Z dalších možností uvedlo 32,2% respondentů, že zimní pneumatiky by se měly používat v období od listopadu do dubna, 18,1% by jejich použilo pouze kdyby byl na vozovce sníh nebo led. „Odpověď v období od listopadu do dubna se jeví jako logická, ale třeba si uvědomit, že letní běhounová směs ztrácí přilnavost při teplotách pod 7 ° C, proto čekat s výměnou pneumatik až na listopad by mohlo být zrádné, čehož jasným důkazem je letošní říjen , „doporučuje Richard Srbecký.
Čím se liší zimní pneumatika od letní? Při této otázce jsme zaznamenali správnou odpověď, že zimní pneumatika ma vysoký počet záběrových lamel, pouze u 17,2% respondentů. Naopak absolutně nesprávnou odpověď, že zimní pneumatika je z tvrdší směsi uvedlo až alarmujících 74,2% řidičů! „Opak je pravdou – zimní pneumatika je z měkčí směsi než letní a to z toho důvodu, aby poskytovala vyšší přilnavost i při velmi nízkých teplotách, kdy laicky řečeno dochází k tuhnutí letní běhounové směsi,“ objasňuje tuto problematiku Richard Srbecký.
Neznalost technického řešení zimních pneumatik dokresluje i další otázka, zjišťující, co podle řidičů dělá zimní pneumatiku zimní pneumatikou. 40,3% odpovědělo, že to je použitá běhounová směs, podle 37,5% dezén a běhounová směs, podle 12,2% samotný dezén, až 10% si myslí, že pouze název, protože jinak jde o totožnou pneumatiku jako je ta letní. Ve skutečnosti je však pro vlastnosti zimní pneumatiky rozhodující její dezén i běhounová směs.
Momentálně se na Slovensku mluví o novém zákonu o provozu na pozemních komunikacích, kde se plánuje zavést povinné používání zimních pneumatik tehdy, když bude na cestě souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Problematika hloubky dezénu zimní pneumatiky je trochu zavádějící. Hloubka dezénu je určena zákonem a momentálně hovoří o nejméně 1,6 mm. „Problém je však v tom, jak tvrdí mnozí odborníci, že zimní pneumatika ztrácí svou účinnost, pokud je hloubka dezénu nižší než 4 mm. To se projevilo iv průzkumu, kdy až 54,4% řidičů označilo správnou odpověď podle odborníků, tedy 4 mm , a 21,1% respondentů správnou odpověď podle zákona, tedy 1,6 mm. “
Závěrečné otázky poukázali na relativně dobrou znalost zákonných předpisů. Téměř 70% (68,3%) řidičů ví, že zimní pneumatiky v ČR nejsou povinné, 15,6% si myslí, že jsou povinné pouze v některých oblastech, a pouze 16,1% uvedlo, že v ČR jsou zimní pneumatiky povinné. Podobné výsledky jsme zaznamenali při otázce, zda musí být v zimě automobil vybaven rezervní pneumatikou se zimním dezénem. Správně odpovědělo 77,2% respondentů, 11,9% si myslí, že zimní pneumatika musí být obuta i na rezervním kole a 10,9% tvrdilo, že pouze tehdy, když je automobil vybaven zimními pneumatikami.
„Průzkum nám ukázal, že lidé vědí, že by se zimní pneumatiky měly používat, ale bohužel značná část tak přesto nedělá. Pokud se nám, výrobcům pneumatik, podaří lidi o těchto věcech více informovat, pak věřím, že přesvědčíme ty, kteří zimní pneumatiky dosud nepoužívaly. A ti, kteří je již využívají, budou vědět, kdy je správně používat. To vše bude mít v konečném důsledku vliv na zvýšení bezpečnosti silničního provozu v zimním období, „hodnotí výzkum Richard Srbecký.
Goodyear
Goodyear je jedním z největších světových výrobců pneumatik. Společnost zaměstnává přibližně 70 000 pracovníků a své výrobky vyrábí ve více než 60 závodech v 26 zemích světa.