Čo je PHP

PHP, čo znamená „PHP: Hypertext Preprocessor“, je široko používaný mnohoúčelový skriptovací jazyk, šírený pod Open Source licenciou, zvlášť vhodný pre vývoj WWW aplikácií a spôsobilý pre vkladanie do HTML. Veľká časť jeho syntaxe je „vypožičaná“ z C, Javy a Perlu. Cieľom tohto jazyka je umožniť webovým vývojárom rýchlo písať dynamicky generované stránky – ale s PHP môžete robiť omnoho viac!

(text prevzatý z PHP manuálu)
PHP beží len ako server-side script, t.z., že všetky jeho činnosti robí len na strane serveru (narozdiel od JavaScriptu, kt. funguje na strane užívateľa). Samozrejme, nemožno porovnávať PHP a JavaScript, ale pre menšie priblíženie to stačí… S PHP dokážete prijímať podnety zvonku, na serveri ich spracovať, vyhodnotiť a reagovať. PHP spolupracuje s databázami, takže táto kombinácia dokáže skutočne zázraky. Všetko, čo ste doteraz s tradičným HTML nedokázali, dokážete s PHP :-).
Už som spomenul, že PHP beží len na serveri. A to preto, lebo iba server môže byť tak nakonfigurovaný, aby dokázal plniť rozkazy PHP scriptov. Ale nezúfajte: človek je tvor vynaliezavý a preto si podmienky serveru dokážete v pohode nasimulovať aj na vašom lokálnom počítači, aby ste si všetko najprv vyskúšali a až potom to „pchali“ na dgfev online casino server.

Inštalácia serveru môže byť trochu komplikovaná, ale spolu to zvládneme:
Najskôr si budete musieť nainštalovať server, ktorý to bude celé riadiť. Možností je veľa, ale odporúčam Apache. Potom budete potrebovať podporu PHP. Inštalácia je stiahnuteľná na www.php.net. A na záver by bodla nejaká databáza. Keďže tu je opäť niekoľko možností, budem vám odporúčať MySQL. Zámerne som vám odporúčil kombináciu Apache PHP MySQL, pretože tá sa dá zohnať úplne zadarmo. Ak sa vám nechce púšťať do inštalácie jednotlivých spomenutých modulov, zožeňte si program PHPTriad (PHPGeek.com), ktorý vám sám nainštaluje všetko, čo potrebujete. Myslím, že nové verzie programu už nevychádzajú alebo sú spoplatnené, ale verzia 2.11 je určite zadarmo, takže tam by nemal byť problém. A navyše: najnovšiu verziu PHP si potom ešte viete sami doinštalovať.

Ešte by sa vám možno zišiel softvér, ktorým by ste mohli editovať PHP scripty. V podstate to ide aj v Notepade (poznámkovom bloku), ale skúsme byť profesionáli:

Ešte by to chcelo nejaký softvér pre prácu s vašimi databázami. Už pri prvotnej inštlácii (cez PHPTriad) by ste mali mať k dispozícii PHPMyAdmin. Ak nie, jeden je už aj v slovenskom preklade (v2.5.6) na: www.phpmyadmin.net. PHPMyAdmin je však webaplikácia a preto skúsme ešte niečo, čo „šlape“ ako aplikácia pod Windows: ide o super program SQLyog (www.sqlyog.com). Používam verziu 3.03, ale dočítal som sa, že nejaké nové verzie by vraj mali byť spoplatnené, takže sa skúste poobzerať práve 3.03-ke, ktorá bola zaručene zadarmo stiahnuteľná na stránke autora.

Toľko vaša „výzbroj“, pusťme sa do toho!