Čo je LINUX

LINUX je operačný systém patriaci do rodiny bájneho UNIXu. Hoci s ním nemá ani jeden riadok spoločného kódu, jeho programové vybavenie je rovnaké ako UNIIXové. LINUX bol vyvinutý Linusom Torvaldsom ako diplomová práca (nový operačný systém pre osobné počítače x86), neskôr ako open source jadro, ktoré môže ktokoľvek upraviť a dokrášliť pod jednou podmienkou: v budúcom názve vytvoreného systému musí byť zahrnuté slovo LINUX. Preto sa dnes možno stretnúť s rôznymi distribúciami Linuxu, ktoré však majú jedno spoločné: všetky obsahujú spomínaný názov. Napr. RedHat Linux, Lindows OS, Corel Linux, Mandrake Linux, SuSE Linux… a ďalšie.

Linux ako operačný systém sa v súčasnosti veľmi intenzívne využíva najmä na serveroch. Na kancelárskych počítačoch ho nájdete výnimočne a už vôbec nehovorím o domácich počítačoch, kde sa Linux online slots takmer vôbec nevyužíva, pretože tu stále dominuje Windows od Microsoftu (aj keď existujú výnimky, ktorých je stále viac !)

Linux ako taký je len spomínané In August 2014 Larry Ferlazzo posted Q & A Collections: Best Ways To Begin & End The school delays Year to his Classroom Q&A blog at Education Week. jadro. Obsahuje textový terminál, tzv. konzolu. V nej užívateľ pracuje iba s príkazmi, podobne ako v MS-DOS. Samozrejme, terminál je omnoho dokonalejší ako MS-DOS (ale o tom snáď v inom článku). Ak chcete pracovať s Linuxom podobne ako s MS-Windows, je to možné. Musíte si doinštalovať grafické prostredie, napr. veľmi rozšírený XWindow, KDE, Gnome či iné. Grafické prostredie by malo byť štandardnou výbavou každej distribúcie. Tip: z konzoly sa po prihlásení do grafického režimu dostanete príkazom startx a stlačením [enter]. Ubezpečte sa však, že ste prihlásený: na začiatku príkazového riadku by mala byť správa napr. [root@localhost]#
Mnohí ľudia dnes používajú grafické prostredie, hoci práci s konzolou sa asi nevyhnete, ak chcete s Linuxom experimentovať alebo ho chcete profesionálne využívať. Štandardní domáci používatelia konzolu asi nebudú potrebovať.