Spotřeba elektřiny – jak spočítat spotřebu + kalkulačkaKolik Vás ročně stojí vaše elektronika?

Potřebujete si spočítat kolik Vás stojí provoz elektrických spotřebičů? Zde najdete odkaz na stránky kde si spočítáte kolik vás ročně stojí provoz spotřebičů.

Vyberte způsob měření A nebo B:

A) známe spotřebované kWh spotřebičem a dobu běhu

Výpočet: Spotřebované kWh krát průměrná cena za kilowatthodinu (např. na vyúčtování je: VT 4,18 Kč;NT 1,92 Kč a spotřebič běží nonstop nebo náhodně bez ohledu na den/noc: 4.18 plus 1.92 děleno 2 = 3.05Kč/kWh je průměr), pak zjistit počet dnů běhu a tímto číslem výsledek podělit abych získal 1 den a pak vynásobit 30ti nebo 365ti..
Příklad kombinované chladničky běžící ve dne i v noci přerušovaně. Měřák spotřeby EMOS naměřil 4.6kWh za 8 dnů, x 3.05 = 14.03 Kč za období 8 dnů, děleno 8 dny běhu = 1,75375, x30 = 53 Kč měsíčně, x12 = 630Kč ročně

B) známe příkon spotřebiče ve Wattech(W)  (bývá uvedeno na spotřebiči nebo adaptéru) a dobu běhu v hodinách

1) Použijte kalkulačku zde a nebo zde. (otevírá v novém okně)
2) Nebo spotřebu spočítejte manuálně takto:

Výpočet spotřeby elektřiny na papíře – manuálně

Zjistěte si příkon Vašeho spotřebiče, nebo několika spotřebičů dohromady (ve Wattech – W) výsledné číslo vynásobte počtem hodin kdy je přístroj zapnutý. Získáte tak počet Watthodin které přístroj spotřebuje.

Nyní Watthodiny vydělte 1000 abyste dostali kilowatthodiny (kilowatt hodin je méně než watthodin).

Kilowatthodiny dále vynásobte cenou elektřiny za kilowatthodinu (cca 4,5Kč?).

Příklad:

Žárovka má odběr 20W a svítíme s ní 2 hodiny denně, za 30 dnů to bude 60h x 20w = 1200Wh = 1,2kwh. 1,2 x 4,5kč/kWh = 5,4kč za měsíc

Porovnání cen poskytovatelů elektřiny

Zde je odkaz na porovnání cen dodavatelů elektřiny, já osobně bych se vyhnul těm nejlevnějším o kterých jsem nikdy neslyšel a bral v úvahu jen ty velké společnosti.
Porovnání cen elektřiny

Porovnání cen měřičů spotřeby elektřiny (500kč)

Zde porovnání cen měřičů spotřeby elektrických spotřebičů (měřák spotřeby elektřiny). Měřiče spotřeby elektřiny jsou malé přístroje které laicky řečeno počítají proud který přes ně proteče. Prodávají se za cenu cca 300-600kč.

Klíčová slova: spotřeba elektřiny – kalkulačka kalkulátor spotřeby, spočítat spotřebu elektřiny, kolik peněz spotřebují