Speciální a jednoúčelové stroje



Se speciálními a jednoúčelovými stoji se setkáváme především ve výrobním průmyslu. Proč a kde se používají právě jednoúčelové a speciální stroje se podíváme v následujícím příspěvku.

Jak bylo zmíněno, jednoúčelové stroje a speciální stroje se používají především ve výrobním průmyslu. Je to proto, že v této oblasti především urychlují proces výroby jednotlivých dílců, ale také v mnoha případech nahrazují samotného člověka (zaměstnance), který by jinak mnohdy samotnou výrobu dané součástky nebo dílu nezvládnul, nebo by jejich výroba nebyla fyzicky možná bez pomoci speciálních strojů.

Speciální a jednoúčelové stroje, tak nejen umožňují výrobu některých součástek a strojírenských dílů, které by jinak nemohli vzniknout, ale především urychlují samotnou výrobu finálních výrobků. Všeobecně pak pro výrobce platí, že čím novější speciální stroje využívají, tím rychleji a kvalitněji zvládnou vyrobit finální výrobek. Speciální a jednoúčelové stroje jsou tak velmi účinnou zbraní v konkurenčním boji výrobního průmyslu.

Speciální stroje najdete například v elektrotechnickém a automobilovém průmyslu, kde slouží, jak pro automatizaci výroby, tak i pro její urychlení. Příkladem mohou být různé montážní linky, které buď usnadňují a urychlují lidem práci při výrobě jednotlivých dílů, nebo je přímo nahrazují.

Velmi podobně jsou na tom i jednoúčelové stroje, které najdete v obou odvětvích výrobního průmyslu, ale k nalezení jsou i u drobných firem, jako jsou například zámečníci, autoservisy apod., bez kterých, ač si to mnoho lidí neuvědomuje, se prostě neobejdeme a doma vlastníme mnoho výrobků, na jejichž výrobě se podíleli. Jako příklad použitých stojů může posloužit pásová pila, bruska, zouvačka kol atd.

Mezi výrobce těchto speciálních a jednoúčelových strojů pak patří také ryze česká společnost Temex, která působí na trhu již od roku 1991 a díky své specializaci patří mezi opravdové profesionály v oboru automatizace, vzduchotechniky, výroby a prodeje strojů. Více informací pak naleznete přímo na stránkách této společnosti na adrese Temex.cz, kde naleznete i příklady použití jednotlivých strojů.