Půjčky pro studentyI když je studium na vysoké škole u nás většinou zdarma, není to tak, že by rodiče neměli za studenty žádné výdaje. Jenom doprava do školy stojí nemalé peníze, bydlení na koleji, strava, pomůcky do školy… A co teprve, pokud chce někdo studovat v zahraničí? Existuje již ale hodně bankovních i nebankovních společností, které myslí na studenty s horší finanční situací. Jsou velmi důvtipné, neboť banky předpokládají, že pokud bude student spokojen s bankou nyní, bude ji užívat i dále po ukončení studia.

Jak už jsem říkala, lze je rozdělit na bankovní půjčky a nebankovní půjčky. Jednodušší a rychlejší jsou ty nebankovní. Pro jakou volbu se student rozhodne je samozřejmě na něm. U bankovních půjček pro studenty jsou zapotřebí pouze dva doklady totožnosti a potvrzení o studiu. Banky nepotřebují potvrzení o příjmu, neboť se předpokládá, že student nepracuje a tudíž nemá trvalý příjem. Splátky se proto většinou odkládají až na dobu, kdy student vystuduje a půjde pracovat.

V dnešní době jsme schopni půjčky rozdělit do takových třech základních kategorií:

Tou první jsou úvěry na studium, kdy se při čerpání peněz hradí úrok jen z té části peněz, která se vyčerpala. Když se peníze čerpat přestanou, přechází se na anuitní splácení kdy se částka aktuální splátky nemění.

Tou druhou kategorií jsou Kontokorentní a spotřebitelské úvěry . Ty jsou jako dělané pro ty studenty, kteří chtějí peníze okamžitě. Je to vlastně takové přečerpání účty, kdy peníze jdou do mínusu a když se rozdíl dorovná, může se v čerpání do mínusu opět pokračovat. Kontokorentní úvěry jsou součástí každého studentského účtu.

Tím posledním typem je Státní půjčky pro studenty . Je pouze pro studenty vysokých škol. Výše částky, kterou si mohou od státu půjčit, sahá až k 54 000 Kč a splácí se po ukončení studia s minimálními úroky.

Je však dobré si vždy přečíst smlouvu, a dělat vše tak, abyste se nedostali do těžké situace.