Tomáš ŘepkaTomáš Řepka v současné době fotbalista pražské Sparty a miláček letenských ochozů, který častokrát sklízí smetánku publika. V posledních pár měsících se s ním už, ale příliš nepočítá. Tomasso je Čech, který udělal pro český fotbal to co málokterý fotbalisté za celý život. Je to veliký dříč vše co dokázal to dokázal sám tedy někdy samozřejmě s velkou pomocí skvělých fanoušků, kterých bylo ve Spartě, West Hamu a na Bazalech nespočet.Řepa je velmi známý svými pověstnými blikanci. Je to hodně kontroverzní téma pokusím se psát věci otevřeně a přesně tak jak jsou. Předpokládám, že odezva na tento článek bude největší od Letenských příznivců jelikož si myslím, že fanoušci fandící Slavii tento článek ani neotevřou. Článek bude velmi obsáhlý a bude obsahovat velmi podrobně Tomášovu kariéru. Předem chci říct, že velkou motivací pro tento článek pro byla velmi pěkně sepsaná kniha s názvem Rebel od Karla Felta.

  • 1.kapitola Začátek
  • 2.kapitola Tomáš jako správný Baníkovec
  • 3.kapitola Těžká cesta Sparťanská
  • 4.kapitola Italský válec
  • 5.kapitola Euro 2000
  • 6.kapitola Kladiváři
  • 7.kapitola Průšvihář se znovu vrací
  • 8.kapitola Národní tým
  • 9.kapitola Tomášovo červené a další průšvihy
  • 10.kapitola Tomášovo záliby

Začátek

Kdo by to byl řekl, ale malý Tomáš začal zprvu hrát jako fotbalový gólman. Začal do balonu kopat v šesti letech v Brumově. Tomáš si vzal své gumotextilky , které se tehdy nosily. První registračku měl za místní fotbalový oddíl TJ Brumov, kde začínal jak již bylo zmíněno jako brankář. V bráně to Tomovi moc nesedlo a proto šel do zálohy chvíli také hrával i v útoku. V obraně začal Tomáš až někdy v kategorii U 13- U 14 tedy za starší žáky. Jak již bylo Tomášovo zvykem vždycky hrával se staršíma klukama. V dorosteneckém věku dostal možnost studovat v současném Zlíně a trénovat TSM (ve středisku mládeže). Tomáš v tu dobu kopal za mladší dorost. Ze Zlína se dokopal do reprezentační šestnáctky s níž slavily veliký úspěch zvítězily totiž na mistrovství Evropy. Tomassa si pomalu začal vyhlížet Slezský Baník Ostrava do kterého později přestoupil.

Na fotografii Tomáš Řepka při začátcích v Ostravě

 

Tomáš jako správný Baníkovec

Baník koupil Tomáše kupoval ho do dorostu. Na Bazalech je odjakživa skvěle vyhlášená mládežnická liga. Tomášovi se dařilo a Baník v té době byl mistr ligy. Dorost byl pro Toma příliš malý a Rostislav Vojáček si ho vytáhl do juniorky, která hrála třetí nejvyšší českou soutěž. V roce 1990 se Tomasso přestěhoval do Ostravského A týmu. V Baníku bylo hodně zraněných hráčů a nebyl nikdo, kdo by byl schopen hrát stopera. Samozřejmě jediná varianta byl mladičký Řepka, kterého si vyzkoušeli při pohárovém zápasu ve Vsetíně, který Baník vyhrál 10:0 . Ligovou premiéru si odbil o něco později v srpnu 1991, kde uhrál Baník s Trnavou cennou remízu 2:2. V Ostravě se Tomáš taky naučil pít, kouřit a flámovat. Tomášovo první žlutá karta přišla 28.srpna 1991 v domácím utkání proti Českým Budějovicím. 8.května 1992 se postaral o výhru 3:1 proti pražské Dukle. V zimě roku 1994 se začalo mluvit o Řepkovo přestupu do pražské Sparty on jako pravý chachar Spartu nenáviděl a spojení Řepka-Sparta nešlo dohromady, ale jak čas plynul Řepka opustil Baník v roce 1995. Podle Tomášovo slov probíhal přestup asi nějak takto :

Jednou večer u mého pokoje na soustředění zazvonil Pepa Chovanec, tehdy manažer Sparty a nějak jsme se domluvily o ceně přestupu se tenkrát moc nemluvilo, ale bylo to něco kolem 20 milionů.

Těžká cesta Sparťanská

Konečně ! Bylo to tady ! Tomáš Řepka byl na Letné, tedy v kabině, kde seděli velké jména. Horst Siegel,Petr Kouba, Roman Vonášek, Martin Frýdek a mnoho dalších skvělých fotbalistů. Jestli měl Tomáš z někoho obavu tak to jednoznačně z toho jak jej přijmou fanoušci Sparty. První se ligový zápas odehrál koncem července proti Českým Budějovicím, které Sparta porazila 3:0. Ve druhém ligovém si Tomáš připsal svou první ligovou asistenci a to když přihrával na gól na hlavu Honzy Kollera.V třetím kole čekal Spartu odvěký rival Baník. Řepka zde dostal svou první letenskou žlutou a Sparta remizovala 1:1. Po několika letech se na Letné znovu objevily evropské poháry. V květnu 1996 koupil Spartu Július Rezeš tehdy se psalo že za 900 milonů korun ! Letenský klub vyhrál Pohár ČMFS ve finále porazil Drnovice 4:0. V lize Sparta skončila čtvrtá takže jediná cesta do Evropy vedle přes domácí pohár což Sparta splnila.

Nový ligový ročník 1996/1997

Spartě se příliš nedařilo. Tomáš si odpykával třízápasový trest . Po šestém kole usedl na lavičku Sparty Pepík Chovanců pod kterým Sparta spadla na úplné dno tabulky. Jenže od samého dna se Sparta odrazila do čela. Sezóna pomalu ubíhala a Sparta byla výš a výš až nakonec na uplné špici a bylo to tady Sparta se stala mistrem ligy a z Tomáše byl King byl psychicky velmi nahoře. Zájem o něj projevila i Sampdoria. Údajně jednání skončilo na penězích. Sparta skončila na prvním místě s náskokem čtyř bodů na rivaly ze Slavie. Tomáš v sezoně odehrál pětadvacet matchů a dal svůj první ligový gól.

Na fotografii Tomáš Řepka při nástupu

Tomáš si v nadcházející sezoně poprvé zahrál ligu mistrů. V předkole Sparta vyřadila rakouský Salzburg. SuperTom hrál pouze odvetný zápas, protože měl karetní trest. Najednou se stal sen realitou Sparta i s Tomášem byly opět po letech v lize mistrů ! Atmosféra na těch zápasech byla prostě báječná ! Sparta skončila na třetím místě za Dortmundem a Parmou za Spartou zbyla turecká Galatasaray Istanbul. Největší úspěch Sparty byl, když porazila Turky na domácí půdě 3:0 ! Pomalu se začínalo schylovat k návratu Železné Sparty. Tomášovo cena rapidně stoupala nyní byl ceněn na 150 000 000 korun za což se v té době nekupovali ani špičkový útočníci ! V této době načapal trenér Tomáše pod vlivem jak dělá kouzla s míčem a napařil mu mastnou pokutu (50 000 korun). V roce 1998 to Řepka znovu roztočil tentokrát za 100 000 korun. Tomášovo Letenská kapitola skončila bouřlivými oslavami titulu a oslavy titulu jsou oslavy titulu...

Italský válec

Tomáš a jeho agent Zdeněk Nehoda si domluvily podmínky s italskou Fiorentinou všechno přišlo hrozně nečekaně. Tomáš byl na dovolené, kterou si nejspíše moc neužil… Při přestupu se stala zajímavá věc Manažer italského celku se zeptal Tomassa, kolik má žlutých karet. Řepa odpověděl, že pět a manažer se zalekl s odpovědí jenom pět ? Měl rád důrazné stopery Řepa tehdy přibrarvil situaci, protože chtěl vypadat za pak jako slušný hoch. Poté si mohl jenom říkat co je to vlastně za blba.Italové se do ničeho nehrnou, ale klub měl mnohem vyšší level než Sparta. Od fungování klubu po zázemí Tomáš si neměl na co stěžovat.

Tomášovo první sezóna vypadala velmi slibně po třech kolech dokonce vedli tabulku ! V poháru Uefa se také velmi dařilo Tomášovo celek porazil Curych 2:0. Další zápas se hrál v Sallernu italský tým vedl 2:1 nějaký fanoušek hodil na trávník světlici a zápas byl zkontumován v neprospěch Tomášovo klubu. Fiorentina byla v Euforii na jaře byl italský tým na špici tabulky ! V italském poháru přešla Fiorentina přes Bergamo do semifinále, kde se utkala proti Bologne. Ve finále italského poháru narazila Fiorentina na klub Buffona Tomáš vstřelil gól a to dokonce nohou ! Vyrovnával na 1:1, odveta bohužel nedopadla slavně po remíze 2:2 ve Florencii se stala Fiorentina zklamanějším týmem. Tomášovo první červená karta přišla v březnu 1999 přesto jeho tým zvítězil 2:1.

Euro 2000

Česká fotbalová reprezentace odjela na Euro 2000 v prvním utkání jsme prohráli 1-0 s Nizozemím a to z branky vstřelené těsně před koncem utkání. V dalším duelu jsme také nebyly o moc horší tým, ale větší štěstí bylo na straně Francie, která nás porazila 1-2 jedinou branku vstřelil Karel Poborský. Jediný vítězný duel jsme předvedli proti Dánsku, které jsme porazily 0-2 po dvou brankách Vladimíra