Historie počítačůPoužíváme je všichni, jsou nezastupitelnými pomocníky při práci, umožňují nám být v kontaktu s přáteli a známými a když máme chuť, můžeme díky nim relaxovat třeba u nějaké hry. Ano, řeč je o osobním počítači, fenoménu dneška. Podívejme se stručně na jeho historii.

Možná vás to překvapí, ale jako přímý předek počítače se často uvádí čistě mechanický jednoduchý kalkulátor, jež používali Staří Babyloňané asi před pěti tisíci lety. Jeho jméno bylo Abakus. Tohoto předchůdce kalkulačky si můžeme představit zhruba jako klasické školní kuličkové počítadlo.

Přesuňme se o několik tisíc let v čase do roku 1883, kdy dal Charles Babbage světu plány na první programovatelný stroj. Sic v té době šlo spíše o hříčku anglického matematika s minimálními praktickými důsledky a především tento stroj byl sestrojen až zhruba sto let po jeho smrti IT nadšenci, teoreticky byl vymyšlen dobře. Dcera známého spisavetele Lorda Gordona Byrona – Ada Lovelace pro něj dokonce vymyslela několik prvních programů a můžeme ji tedy považovat za první programátorku v dějinách.

Dvacáté století bylo až do konce sedmdesátých let věkem rozměrných halových, později skříňových počítačů. Tyto se stejně jako stroj Charlese Babbage programovaly pomocí děrných štítků. Ještě generace našich rodičů si pamatuje na jejich vysokou poruchovost a neobyčejnou těžkopádnost.

V roce 1981 však přichází na scénu první osobní počítač IBM s mikroprocesorem umožňujícím do té doby nevídaný výkon. Postupně přichází na svět disketa a počítače začínají vypadat podobně jako ty dnešní. Začínají také používat jeden z prvních operačních systémů – MS- Dos. S tímto produktem přichází na scénu Microsoft Billa Gatese. Věk kdy se osobní počítač postupně dostal téměř do každé domácnosti mohl přijít.