Autonehoda – Jak postupovat

Jak postupovat při autonehodě

Stali jste se už někdy účastníky dopravní autonehody?
Víte, co všechno musíte udělat?
Jaké údaje poskytnout ostatním účastníkům, policii či zdravotníkům?
Kdy volat policii a kdy si všechno zajistit sám?
Jaké doklady byste měli mít v případě potřeby u sebe?

Vynořuje se zde mnoho otázek a podle nového silničního zákona platného od února roku 2009 se navíc některé postupy změnily.

AUTONEHODA NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY

Pokud již k havárii došlo a vy jste při plném vědomí, zkontrolujte zdravotní stav sebe a své posádky. Po takové zkušenosti je zřejmě každý v šoku nebo stresu. Přesto se pokuste uklidnit a situaci řešit s chladnou hlavou.

Oblečte si reflexní vestu, musíte ji mít na palubě vozu a místo nehody označte výstražným trojúhelníkem asi 100 m od vozidla pokud jste na dálnici abyste upozornili příchozí auta a nedošlo k dalším kolizím. V případě, že se nehoda stala v obci může být vzdálenost výstražného trojúhelníku od auta kratší (50m).

Nezapomeňte zajistit průjezdnost komunikace hlavně v případě, že se nehoda stala na frekventovaném místě. Nejprve však vyznačte postavení vozidel po nehodě až pak s nimi manipulujte.

Pokud to vyžaduje situace, zavolejte záchrannou zdravotní službu a policii.

AUTONEHODA – KDY volat policii?

Podle nového silničního zákona byste měli k autohavárii zavolej policii pouze pokud:
škoda na jednom z aut nebo jiném majetku překročí částku 3 983,270 EUR (120 000, – Kč),
nebo při nehodě došlo k úmrtí, těžkému zranění,
případně je jeden z účastníků pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky.

Přizpůsobily jsme se tak standardu okolních zemí Evropské unie, kde je limit pro klasifikaci dopravní nehody vyšší. Samozřejmě můžete policii zavolat k nehodě i když škoda nepřekročila zmíněnou částku, problém je však v tom, že se neumíte dohodnout s spoluúčastníkům havárie. V tomto případě však musí viník počítat s pokutou, kterou byste v případě, že se dohodnete sami nedostali.

AUTONEHODA BEZ POLICIE

Pokud budete řešit autonehodu bez policie, je nutné:
poskytnout si vzájemně osobní údaje, údaje o vozidle (značka, typ automobilu, SPZ, barva), o pojišťovně a telefonní číslo.

Zapište si také datum a místo vzniku dopravní nehody, rozsah poškození a krátký popis nehody. Nezapomeňte si celou situaci nafotit třeba i do mobilního telefonu, můžete se tak později vyhnout problémům při prokazování, kdo byl viníkem a jak k autonehodě došlo. Takové důkazy mají často cenu zlata.

PŘÍMO NA MÍSTĚ DOPORUČUJEME spis „Zpráva o nehodě“

(Také „záznam o dopravní nehodě“). Po vypsání tiskopisu jej musejí všichni zúčastnění podepsat. Tento formulář dostane každý klient při sjednání povinného smluvního pojištění a měli byste ho mít v autě. Pokud ho nemáte, můžete si formulář najít na stránce vaší pojišťovny ve formátu. Pdf a vytisknout si ho.

Pojistnou událost je třeba pojišťovně nahlásit do 15 dnů, pokud se nehoda stala na území Slovenské republiky, a do 30 dnů pokud se stala mimo území České republiky.

POŠKOZENÉ AUTO A nepoznaný Viník

Pokud vám někdo poškodil auto, například na parkovišti a z místa činu utekl, aniž zanechal o sobě údaje, informujte o tom dopravní policii. Pokud budete mít záznam od policie, můžete si náhradu škody uplatnit od České kanceláře pojistitelů autonehoda.

Pozor: informace v tomto článku nemusí být přesné a  aktuální