Jak fungují napáječky pro skot, ovce, koně
Automatické napájení zvířat ze žlabů napojených na vodovodní potrubí a nebo na jiný zdroj vody může šetřit chovatelům čas potřebný na doplňování pitné vody. České firmy jako například Kamír, dodávají zájemcům o napájecí zařízení i ucelený systém napájení. Pro zákazníka z řad chovatelů to znamená bezstarostné zařízení napájení pro koně, ovce, dobytek a podobně. Ucelené napájecí sady zahrnují hadice, přípojku na vodovodní potrubí, oběhové čerpadlo, termostat. V případě, že chcete zamezit zamrzání vody a nebo konzumaci ledové vody vašim zvířatům, je možné vybrat si místo obyčejné napáječky napáječku vyhřívanou topným kabelem. Ano, topné kabely také mohou zabránit zamrzání hadic, vedoucích místy s nízkou teplotou. Při výběru napáječky – napájecí nádoby je potřeba brát v úvahu typ zvířete, velikost napájecího prostoru a výškové umístění. Dále samozřejmě i umístění v rámci například stáje aby se jednalo o vhodné umístění.
Pro napájení v zimě se hodí například napáječky míčové. Pro pití mimo zimu je vhodné míč vyjmout aby zvířata mohla lépe pít. U napáječek v zimním období je potřeba zajistit aby zvířata neměla přístup k běžné vodě například z potoka a podobně a také aby nebylo instalováno napáječek více. Zvířata by mohla například jednu napáječku preferovat více a druhá by zamrzala a mohlo by hrozit její poškození. K zamrzání napáječky dochází rychleji pokud není používána a nedostává se do ní tak nová teplá voda, která v případě zakopání hlouběji do země tak rychle neztrácí svou teplotu. Vhodná hloubka uložení přívodní hadice vody je asi 80-200 cm do země.
Fotografie napáječek a možnost nákupu v obchodu Kamír – v sortimentu je napáječka pro koně, napáječka pro skot, napáječka pro ovce. Principy funkce jednotlivých typů napáječek jsou pak pěkně popsané a znázorněné v informačním letáku „Napájecí systémy podzim 2013“.
Kamír má také v nabídce napáječky vybavené proti zamrzání přiváděné vody. Princip zabránění zamrzání tkví v tom, že přívodní trubice je obtočena odporovým drátem, zapojeným do elektrického vedení. Podobný systém se používá například i do okapů kde částečně zabraňuje zamrzání okapu. Samotný žlab na pití u plastové napáječky může být vybaven topnou spirálou, která vodu udržuje na přijatelné teplotě a brání zamrznutí v zimě.
Při napájení vyššího množství kusů zvířat mohou být vhodné napáječky žlabové. Žlabová napáječka pro koně, ovce, skot je napojena na vodovodní potrubí hadicí, která je ideálně zakopána do země pro uchovávání optimální teploty a zabránění zamrzání a nebo naopak vysoké teploty vody. Napáječka žlabová se skládá ze dvou komor. Z nekryté komory – žlabu a kryté komory vybavené plovákem. Obě komory jsou vzájemně propojené u dna napáječky. Pomocí plováku je zajišťováno aby hladina vody v napáječce byla dostatečná. V případě snížení hladiny se plovák sníží a spustí přívod čisté vody do napáječky.