Jak fotit s mobilním telefónem?
Určitě se každému z vás někdy stalo, že jste chtěli zvěčnit nějaký okamžik, ale momentálně jste u sebe neměli fotoaparát, ale pouze průměrný mobilní telefon, v dnešní době s rozlišením minimálně 2mpx. Proto jste neváhali a scénu rychle vyblejskli telefonem. Avšak když jste si doma fotografii prohlíželi na svém počítači, zjistili jste, že je snímek neostrý, rozmazaný a tak jste byli zklamáni. Proto se s vámi podělím o pár poznatků, jak zvýšit kvalitu vašich budoucích fotografií. 🙂
1) Scéna v pohybu? Potřebuji rychle, ale kvalitně zakročit.
V první řadě musíte pochopit, že bez pořádného světla je telefon v koncích. Pokud váš přístroj není vybaven xenonovým bleskem, ale pouze diodovým, tak máte smůlu, jelikož ten je na focení na opravdu krátké vzdálenosti a jeho efekt je slaboučký. Proto se o noční snímky ani raději nepokoušejte. Výsledek je bídný. Diodové „blesky“ se do telefonů dávají spíše jako baterka na noční svícení. To jsem ale trochu odbočil. Když se vám zdá, že je snímek dostatečně nasvícen, tak si musíte dát pozor na tzv. přepaly- to jsou bílé body způsobené silným zářením. Proto navyšte, či snižte „expozici“ scény. Než stisknete spoušť tak v klidu zaostřete namáčknutím fotícího tlačítka, zadržte dech, aparát držte v klidu a cvak. Splněním těchto základních bodů dostanete ze svého mobilu téměř maximum.
2) Mám čas. Fotím objekt, který se mi nevejde na scénu celý.
Může nastat i taková situace, že chcete vyfotografovat například budovu, ale ta se vám nedaří zachytit celá. Proto snímek nafoťte panoramaticky- tzn. Zleva do prava, Zprava do leva; Shora dolů, Sdola nahoru, … prostě máte vše, ale na více snímcích. Fotografií udělejte raději více, než méně. Utvořte několik sérií- v jedné linii miřte více k nebi, v druhé se zameřte na spodek budovy, avšak si dejte pozor na základní body z první části článku. Na spojení snímků v panorama doporučuji freewarový (bezplatný) prográmek Microsoft ICE, který stáhnete na všech webech, nabízející zkušební verze programů a bezplatné aplikace. MS ICE stačí pouze spustit, do prázdného okna přetáhnout najednou všechny snímky, které hodláte spojit v jeden a jen čekat. Program vše udělá za vás. 🙂 Rychlost je však ovlivněna počtem spojovaných snímků a výkonem vašeho počítače. I tak to ale netrvá nijak dlouho.
Pokud však ještě nejste úplně spokojeni, tak můžete přejít na druhou fázi, čímž je úprava v grafickém editoru. Z vlastní zkušenosti doporučím snadno ovladatelný, ale praktický nástroj Zoner Photo Studio, který si na zkoušku můžete stáhnout z jejich oficiálních stránek www.zoner.com, později případně zakoupit, či obstarat nelegální cestou. Zde můžete využít automatické vylepšení, nebo si se snímkem sami pohrát- poladit barvy, přidat rámeček, oříznout zbytečné okolí.
Děkuji vám za pozornost a doufám, že vám můj skromný článek alespoň trošičku pomohl ve zlepšení vašich fotomobilních zázraků. 🙂