Jak se správně hádat?

Obecně platí, že pokud se dva hádají, je mezi nimi něco v nepořádku a vzájemný vztah spěje k zániku. Je to možná paradox, ale právě dobře vedená hádka může mnoho vztahů zachránit nebo jak se lidově říká „pročistit ovzduší“ a dát první impuls k nápravě. Hádka je svým způsobem také druh komunikace a je-li vedena konstruktivně, může nám pomoci k prozření a pochopení mnohého.

Nesmíme si představovat hádku jako vystřiženou z filmové komedie, kde kromě ostrých slov létají vzduchem i talíře po babičce a kusy nábytku, ale jako cestu, po níž chtějí všichni zúčastnění dojít k cíli = vzájemné dohodě.

Ne náhodou se hádka jinými slovy označuje za argumentaci – tedy vzájemnou výměnu postojů a argumentů, nikoliv „hurónský řev a poté týden tichá domácnost“. Jako v každé jiné komunikaci, i zde existují pravidla, která je potřeba dodržovat, jinak se svému cíli přiblížíme jen velmi těžko.

1.Kdy se hádat?

Ať už máte v plánu probrat něco s partnerem, nelíbí se vám, co vyvedly vaše děti nebo jste naštvaní na svého šéfa, k argumentaci s protějškem si nechte vždy dostatek času. Nehádejte se, pokud jste už jednou nohou venku při ranním dobíhání na autobus, ale ani nezačínejte s otvíráním problému 10min. před očekávanou návštěvou- zbytečně pak pokazíte náladu nejen sobě, ale vzhledem k časové tísni se ani ničeho rozumného nedoberete.

2. S kým se hádat?

Jednoduše řečeno hádejte se jen v případě, že vám dotyčný za hádku stojí. Pokud narazíte na jedince, který si bude stát vžy a všude za svým, i kdyby byl jeho pohled sebehloupější, asi se daleko nedostanete. Jak se říká „nejhorší srážka je s blbcem“ a někdo takový vám přece nestojí za váš drahocenný čas, zvlášť pokud už dopředu víte, že to nikam nespěje.

3. Jak se hádat?

– Držte se tématu, to je nejzákladnější a nejdůležitější pravidlo všech hádek. Pokud se od ponožek pohozených na zemi dostanete až k předloňské promarněné dovolené, jste nadobro ztraceni. Tématu se samozřejmě musí držet obě zúčastněné strany stejně.

– Nevytahujte minulost, ani se nesnažte partnera nachytat na něčem, co vám ve slabé chvilce ze své minulosti sám prozradil. Pokuste se být čestní a co nevíce objektivní. Jestliže jste jedenkrát odpustili chybu (nevěru, lež…atp), nevytahujte to nyní zpátky jako obranný štít. Dáte-li jednou novou šanci, není fér jí takhle zneužívat kdykoliv se vám to hodí.

– Neurážejte se! Ať už se hádáte s partnerem, dětmi nebo koulegou v práci, pokuste se vyvarovat ostrých slov na účet vašeho „protivníka“, spustíte tak lavinu urážek a nadávek, ve které často zaznějí i slovo, která těžko vezmete zpátky.

– Nevyhrožujte a nedávejte ultimáta. Partner by mohl jednou vaše NIKDY vzít vážně a mohli byste hořce litovat.

– Neveďte monolog, ale dejte si vzájemně prostor vyjádřit své důvody a stanoviska, jedině tak vaše hádka někam povede.

-Nepřekrucujte skutečnost a pokud je něco očividné, nesnažte se to popírat, daleko lépe je omluvit se, pokud v průběhu argumentace zjistíme, že pravda je tentokrát jednoznačně na straně toho druhého.

– Zkuste se vyvarovat obraně typu „ty taky, …moje matka měla pravdu…“ a nezesměšňujte svého partnera (nebo protivníka?) před ostatními (zvláště pak ne před vlastními dětmi)

Kdo se hádá jen pro hádku samotnou, s tím je skutečně těžká domluva a mnoho rozumného z něj nedostanete. Snažte se být lepší a naučte se vést argumentaci konstruktivně tak, aby byla oběma stranám ku prospěchu a pomohla vám řešit i opravdu velké neshody a problémy. Možná se budete divit, kolik zajímavého se člověk dozví, když chvilku jenom poslouchá. Hádka není soutěž, ale mnohdy rychlejší cesta k cíli.