Jak utišit plačící miminko?
Je zcela normální, že dítě, které ještě nedokáže mluvit, používá jako jeden ze svých nejběžnějších dorozumívacích prostředků pláč. Maminka, která je nejspíš po porodu vyčerpaná a sama by snesla klidnější prostředí k péči o miminko, než je jeho permanentí křik, je tak často vystavena velkému tlaku, protože má strach, že o dítě pečuje nedostatečně nebo dělá někde chybu a dítě se pláčem brání.
Tady je potřeba se zastavit a zhluboka nadechnout, neboť vůbec nejzásadnější věc pro celkovou psychickou pohodu dítěte je především pohoda jeho matky. Nikdy se vám nepodaří malého křiklouna utišit, pokud budete sama ve stresu a dáte dítěti najevo svou nejistotu a strach. Dítě vycítí každou vibraci, nosila jste ho přece v bříšku dostatečně dlouho na to, aby si osvojilo váš srdeční rytmus, konejšivý hlas i reakce na nejrůznější podněty – jakýmsi šestým smyslem vycítí, že ani maminka není zrovna klidná a dá se do ještě usedavějšího a hlasitějšího pláče.
Pokud není k tomuto projevu první dětské komunikace vyloženě zdravotní důvod, dítě není např. nemocné, existuje několik jednoduchých rad a triků, jak dětský pláč zahnat a dočkat se opět spokojeného úsměvu či „vrnění“.
1. Dítě pláče, protože má hlad
Zejména u malých dětí by se podle délky trávení jedné mléčné porce (cca 2h) daly nastavovat hodiny, takže pokud se pláč nebo vzlykání ozve právě v tomto intervalu, bude nejspíš čas na další přísun mléka.
RADA: Ne pokaždé, když dítě pláče, je nutné mu nabízet lahev nebo prs, časem si každá maminka na interval svého dítěte zvykne a bude tak snáze rozumět jeho potřebám.
2. Dítě pláče, protože je mu zima nebo horko
Tělo malého dítěte ještě není schopno termoregulace, takže je nutné jeho tepelnou pohodu hlídat. To, zda je potřeba dítě přiobléct nebo jednu vrstvu sundat, zjistíme podle teploty jeho zátylku. Pokud je vzadu za krkem dítě studené, znamená to, že je mu chladno a je potřeba ho přiobléci, pokud je však toto místo vlhké a opocené, je vašemu děťátku pravděpodobně horko a je potřeba mu o vrstvu oblečení ulehčit.
RADA: Jste li se svým malým kojencem právě doma, zahřeje ho spolehlivě i chvilka sání mateřského mléka a teplo vašeho těla.
3. Dítě pláče kvůli nepohodlí
Malé dítě ještě není schopno řešit své „malé“ potíže bez vaší pomoci a proto se dá často do pláče, pokud:
– leží na mokré (většinou samozřejmě počurané) matraci nebo v mokrém pyžámku
– tlačí ho nějaký kus oděvu, škrábe ho lístek, kouše čepička… atd
– vadí mu příliš ostré světlo, velký hluk, prudké objetí, kterého se poleká
– většině malých křiklounů není po chuti ani oblékání či svlékání
– nelíbí se mu v poloze, ve které se nachází, obzvláště neumí-li se ještě přetočit samo
4. Dítě pláče, protože…
Kromě zjevných příčin dětského pláče, které odstraníme poměrně snadno (dítě nakrmíme, přebalíme, vhodně oblékneme), existují samozřejmě i skryté bolístky a strachy, se kterými si malý tvoreček jen těžko poradí sám (ostatně od toho své rodiče má):
– chce se přitulit a volá mámu nebo tátu na pomazlení
– nudí se a vyžaduje vaší pozornost, jinou polohu k pozorování, jinou hračku…..atd
– bojí se (že se po opuštění místnosti nevrátíte, že mu po usnutí něco důležitého unikne)
– zlobí se, má pocit samoty, nebo prostě jen uvolňuje napjetí po namáhavém dni
Důvod k pláči si čas od času najde i to nejusměvavější dítě a každá maminka časem sama u svého potomka vypozoruje jak příčinu, tak i nejlepší trik k jeho utišení, chce to jen důvěřovat sama sobě, poslouchat instinkt a milovat své dítě. Pro maminky opravdu malých uplakaných miminek existuje několik triků, které ještě závěrem uvádím:
– zkuste vzít své dítě do náruče, rytmicky ho houpat a třeba mu potichu zpívejte
– mazlete se s vaším dítkem, hlaďte ho po zádech a plácejte jemně po zadečku
– dejte své dítě do vzpřímené polohy přes rameno, ať má lepší rozhled
– vemte své miminko do ranečku (klubíčka) a projděte se s ním po bytě
– zkuste se posadit na gymnastický balon s miminkem v náručí a jemně se společně houpejte
– zvláště před usnutím pomáhá tiše ke svému miminku mluvit a jemně ho hladit po hlavičce
Mějte vždy na paměti, že vaše dítě potřebuje vaši pozornost, lásku a blízkost ke svému zdravému vývoji a proto hoďte za hlavu všechny strašáky o tom, jak své dítě nošením a kolébáním rozmazlíte a řiďte se vyloženě potřebami svého miminka….každé je přece své a potřebuje jiný přístup.