Zpracování účetnictví, mezd, DPHPodnikání ssebou přináší mnohé výzvy, výhody i nevýhody. Jednou z povinností, kterou každý podnikatel podle zákona v České republice musí plnit, je vedení účetnictví a přiznání daně z příjmu. Některé politické strany propagují zrušení daně z příjmu, je otázkou zda by tato změna byla pozitivní a nebo negativní. Můžete se k tomu vyjádřit i v komentářích pod tímto článkem.

Ještě před tím, než začneme podnikat, je vhodné si buď prostudovat všechna pravidla související s účetnictvím, povinnostmi podnikatele vůči státu. Druhou možností je nechat celé účtování, daňové přiznání, zpracování mezd, vyplňování formulářů někomu, kdo to již delší dobu dělá a je to jeho předmětem podnikání. S účetní firmou si podnikatel uzavírá smlouvu, z níž pro něho plynou záruky a také povinnosti. Každou smlouvu je potřeba si pečlivě přečíst a nespěchat.

Účetnictví vedené od profesionální firmy může podnikateli ušetřit spoustu času a také peněz. Může se například uchránit před chybami v účetnictví a může věnovat čas tomu, čemu rozumí a co mu opravdu jde. Avšak účetnictví není pouze nějaké nutné zlo. Jde o dobrou příležitost jak si uvědomovat své podnikání, příjmy, výdaje a mít přehled v této oblasti. Kromě účetnictví je druhou ze zákona stanovenou povinností odvádět daně z příjmu. Tato povinnost přispívá k tomu, že si můžeme užívat výdobytků moderní civilizace, sociálních výhod a dostačujícího prostředí nejen pro nás samé ale i pro naše děti.

Povinností podnikatele je podávat přiznání daně z příjmu fyzických osob po skončení roku v přesně stanovenou dobu na finanční úřad. Dále má podnikatel povinnost odevzdat formuláře i na OSSZ – obvodní správa sociálního zabezpečení. Také je ze zákona vyžadováno platit zdravotní pojištění. Oproti osobám bez zdanitelných příjmů mají podnikatelé pojistné vyšší. Stav účtu u zdravotní pojišťovny je dobré kontrolovat a vědět jaké mám povinnosti k ZP. Pokud nemáte čas se věnovat studiu a neustálému kontrolování novinek v oblasti daní a účetnictví, bude pravděpodobně vhodné si zaplatit služby zpracování účetnictví a vedení účetnictví Praha od zkušených odborníků.