ZBAVTE SE AKNÉ A PUPÍNKŮAkné (Acne vulgaris) je nejčastější onemocnění kůže, vyskytující se převážně v pubertě. Každý z nás alespoň jednou na vlastní kůži zažil jaké to je, probudit se alespoň s jedním nevzhledným pupínkem. Nejčastěji se akné vyskytuje v obličeji, na hrudníku, horní polovině zad a na ramenou. Těžší projevy bohužel zanechávají na těchto místech jizvy. Člověk si ale po tomto onemocnění nenese následky jen fyzické, ale také psychické. Akné se projevuje nejčastěji v době puberty, kdy je člověk rozpolcený, dozrává a začíná hledat sám sebe. Kvůli akné může o sobě začít pochybovat, může mít snížené sebevědomí a někdy také těžké formy deprese. Z tohoto důvodu by se mělo akné léčit hned při prvních projevech a rozhodně nečekat na další zhoršení.

VZNIK AKNÉ

Akné způsobuje zvýšená tvorba kožního mazu a následné rohovatění ústí mazových žlázek. V tomto místě se vytvoří zátka a z tohoto důvodu se nemůže maz volně vylučovat, ale začne se hromadit, zanítí se a začnou se zde množit bakterie.

Přesně nikdo neví, proč někoho tato nemoc postihne a někomu se zcela vyhne. Víme ale určitě, že na vině může být například dědičná dispozice. Pokud někdo v rodině již na akné trpěl, je pravděpodobné, že i další člen při vstupu do puberty akné bude mít. Dalšími faktory jsou hormonální změny, ať už kvůli zmíněné pubertě nebo u žen v období menstruace, ale také typ pleti (smíšený a mastný je náchylnější) nebo stravovací návyky. Důležitá je také samozřejmě psychika, osobní hygiena, prostředí, ve kterém člověk žije a samozřejmě užívání léků a kosmetiky.

LÉČBA AKNÉ

Léčba akné se odvíjí hlavně podle stupně postižení. U mírnějších projevů lze využít pouze lokální léčbu, většinou se jedná o přípravky nanášené přímo na pupínek. U horších případů se musí už přistupovat k celkové léčbě, ať už jde o kosmetiku, hormonální přípravky nebo antibiotika. Hodně se používá chemický peeling, fototerapie, kdy ozáření ničí bakterie, a v poslední době také laser. Základem každé léčby a péče o obličej a tělo bude vždy kosmetika.

KOSMETIKA JE ZÁKLAD

Často akné způsobuje i nevhodný výběr kosmetiky. Lidem se tvoří akné a jsou třeba přesvědčeni, že mají extrémně mastnou pleť. A tak používají kosmetiku na masnou pleť a přitom mají třeba pouze mastnou T-zónu obličeje a tato kosmetika jim pleť vysušuje a nedokážou pochopit, proč se jim akné zhoršuje.

Nejdůležitější je pravidelné čištění pleti a netýká se pouze líčících se žen. Báječnou kosmetiku nabízí na svých stránkách parfumerie Parfums.cz.

2x denně byste měli použít mycí gel nebo pleťové mléko. Výborný hloubkový čistící gel je čisticí gel pro problematickou pleť a akné NORMADERM značky VICHY nebo čisticí gel pro problematickou pleť a akné Face Problematic značky EUCERIN. Také občas použijte jemný peeling např. čisticí peeling pro problematickou pleť a akné NORMADERM od VICHY nebo čisticí peeling pro problematickou pleť a akné Face Problematic od EUCERIN.

Dále nezapomínejte na dočištění pleti použít pleťové vody či tonika, ale bez alkoholu např. čistící tonikum pro problematickou pleť a akné NORMADERM od VICHY nebo čistící tonikum pro problematickou pleť a akné EFFACLAR od La Roche-Posay

Po tomto vyčištění nezapomeňte vynechat nanesení krému, buďto hydratačního nebo speciálního přímo na pleť s akné. Spousta lidí žije v omylu, že mají mastnou pleť a tak nepotřebují krém, ale vhodný krém vám zajistí hydrataci a reguluje tvorbu kožního mazu. Doporučujeme hydratační gel pro problematickou pleť a akné FACE PROBLEMATIC od EUCERIN, hydratační krém pro problematickou pleť a akné ANTI – BLEMISH od CLINIQUE a nebo denní hydratační krém pro problematikou pleť a akné NORMADERM TRI-ACTIV od VICHY.

 

Nezapomínejte na to, že léčba akné a zmírňování jejích projevů musí být komplexní, ať už se jedná o hygienu, jídelníček, životní styl a o druh používané kosmetiky. Jedině tak můžete bý v boji s akné úspěšní.

(SonykJ)