Rady pre príjem digitálnej televíziePrístroj, ktorý sa využíva k prevodu signálu digitálneho na analógový, sa nazýva setobox. Toto zariadenie si zaobstarávajú tí, ktorých televízory nemajú zabudovaný digitálny tuner. Ale ak ste vlastníkmi nového LCD alebo plazmového televízora, setobox si robiť nemusíte. Setobox sa umiestňuje medzi televízor a anténu. K setoboxu dostanete aj ďalšie diaľkový ovládač, ktorým si budete môcť voliť programy. Ten pôvodný ovládač vám bude slúžiť k vypínanie a zapínanie televízora. Nemusíte sa obávať, že k vášmu televízoru setobox pripojiť nepôjde, pretože ten je možné zapojiť ku každému typu. Ak by váš televízor nebol vybavený video vstupom, bude potrebné, aby ste si zakúpili setobox s modulátorom.

Podľa signálu, na ktorý je setobox určený, sa rozlišuje niekoľko druhov tohto prístroja. Existuje přijímač – setobox, ktorý prijíma signál pozemné, ďalej signál káblový, satelitný a internetový. Predávajú sa aj setoboxy, ktoré dokážu zachytiť dva typy signálov súčasne.

Setobox tvorí niekoľko častí. Tuner je časť zariadenia, ktorá má na starosti spracovanie a dekódovanie signálu. Vďaka tejto časti televízie zobrazí obraz a zachytí zvuk. Setobox ďalej tvorí konektor, modulátor, pevný disk, dekodér a EPG.

Na trhu je k dostaniu niekoľko druhov setoboxů. Najjednoduchší typ setoboxu slúži len k príjmu digitálneho satelitného vysielania a na zachytenie digitálneho pozemného vysielania. Tento druh zoženiete približne za 800 korún. Ďalším typom, ktorý si môžete zakúpiť, je setobox s dvomi tunermi. Ten zvládne zachytiť dva televízne programy súčasne. Cenovo je tento druh setoboxu drahšie ako prvýkrát spomínaný, zoženiete ho zhruba za tri tisícky korún. Ďalej môžete v obchodoch naraziť napríklad na kombinovanej setoboxy, ďalej na setoboxy, ktoré okrem iného zvládajú aj nahrávať, alebo napríklad si môžete zaobstarať setobox určený pre počítač.