5 tipů jak udržovat nadzemní bazén

1. Pravidelná obměna vody

V na začátku minulého století bazénová chemie nebyla tolik rozvinutá a nebyla dostupná tak široká nabídka bazénové chemie jako dnes. V té době tedy bylo třeba často vypouštět nadzemní bazény a čistit je od řas a dalších nečistot. Dnes v 21. století můžeme nakoupit různé druhy přípravků na úpravu vody. Tyto přípravky nám zajišťují aby nedocházelo k růstu řas, bakterií a dalších nežádoucích mikro živočichů. Dá se říci že při použití chemie není třeba dlouhé měsíce nadzemní bazén vypouštět a čistit. Avšak asi není dobré mít léta napuštěný bazén a vodu neměnit.

2. Filtrační zařízení

K nadzemním bazénům se prodávají externí průtokové filtry většinou s cenou více jak 1000 kč, avšak pokud si potrpíte na kvalitní čistou vodu, je to určitě dobrá investice. Takový průtokový filtr je vlastně skladné čerpadlo a náplň bazénového filtru může mít i několik filtračních médií. Často se používá kombinace hrubého mechanického filtru na začátku a filtračním médiem kterým je písek. Písek ve filtru je třeba měnit jednou za rok až dva roky, podle stupně znečištování bazénové vody.

3. Úprava vody proti bakteriím

V nadzemních bazénech je dobré vodu ošetřovat speciálními přípravky proti množení bakterií a řas. Například chlor působí desinfekčně a nedovolí přemnožení různých mikro živočichů v naší bazénové vodě. Nákup chloru pro použití v bazénu není příliš drahá záležitost, měli bychom se však zeptat na přesné dávkování chloru do bazénové vody a také také jak množství chloru ve vodě testovat. Takováto údržba vody pomáhá snížit náklady na výměnu vody.

4. Úprava vody proti růstu řas

K zabránění růstu řas se do bazénů přidává opět chlor a také kyslíkaté přípravky které řasy ničí. Takový bazénový přípravek se může jmenovat Chlor šok a nebo Oxi šok. Tyto přípravky mohou pomoci vyhubit i již rozrostlé řasy. Abychom ale vodu vyčistili od těchto nečistot, je vhodné jí buď částečně vyměnit a nebo použít filtrační zařízení. Řasy podporuje v růstu sluneční záření a znečištěná voda. Můžeme tedy uvažovat i nad zakrýváním bazénu.

5. Zakrývání bazénu

V případě, že kolem vody máme stromy, z kterých odpadává listí, větve a další biomasa, je určitě vhodné si opatřit plachtu na bazén abychom hladinu mohli ochránit před spadem různého odpadu. Na hladinu také sedá různý hmyz, který se tam následně topí. Nemluvě o ptácích a veverkách, kteří se mohou v bazénu snadno utopit pokud bazén není zakrytý a nebo jim do bazénu nedáme vhodnou pomůcku pro únik. Kdo by se ale chtěl koupat v bazénu společně s veverkami a kosi, je určitě lepší bazén zakrývat. Do zakrytého bazénu také proniká méně světla což může v kombinaci s vhodnou chemií částečně zamezit rozrůstání řas, které světlo potřebují. Pokud použijete plachtu, která není určená pro váš bazén, bude to pravděpodobně vypadat špatně. je třeba také myslet na to že při dešti plachta drží vodu.