Jak mít svá data stále při sobě – Virtuální kancelářKaždý člověk potřebuje cestovat mimo kancelář a nebo mimo domov. Pokud pracuje na počítači, bude třeba přemýšlet nad tím, jak si data vzít s sebou aby bylo možné na nich dále pracovat. Příkladem kdy bude pracovník potřebovat vzít si data na cesty je například rodinná dovolená. Buď si vezme s sebou celý notebook a USB zařízení pro připojení do internetu. Jsou ale také případy kdy není vždy možné a praktické brát si s sebou rozdělanou práci. Složitost přesunu dat může být problém.

Z tohoto důvodu je možné hledat další řešení tohoto úkolu. Jedním z možných a docela zajímavých řešení je takzvaná virtuální kancelář. Myslí se tím virtuální pracoviště – část počítače v serverovně například v České republice. Moderní technologie umožňují připojit se na tento tzv virtuální server téměř z jakéhokoliv zařízení jako je notebook a nebo tablet. Takovou virtuální kancelář pak lze používat jako by člověk seděl nad oním fyzickým počítačem. Objeví se okno virtuálního serveru a zde vidíte standardní plochu systému Windows s vaší rozdělanou prací. Vaše aplikace mohou stále běžet a vy můžete na dovolené vypínat váš notebook a přihlašovat se jen občas do vaší virtuální kanceláře.

Virtuální kancelář nefunguje jen na operačním systému Windows, Windows 2008 či Windows 2012. Je možné použít i bezplatné linuxové operační systémy jako Ubuntu Desktop. Pro vzdálenou plochu – virtuální desktop se také používá zkratka RDP, jež v angličtině znamená Remote Desktop a nebo VNC – Virtual network computing. Pokud potřebujete znát bližší informace, můžete se zeptat například na stránce Coolhousing.net, firmy, která virtuální kanceláře provozuje a pronajímá. Také naleznete další informace díky vyhledávači Google, ten dokáže odpovědět na jakýkoliv dotaz.