Jak funguje Hosting a domény

Když máte zájem o hostování svého blogu, internetového obchodu a nebo jiného systému pod svou doménou, bude pravděpodobně třeba získat tzv webhosting. Nebo také hostování webu.

Hosting

Jde o službu kdy si pronajmete prostor na počítači v profesionální firmě. Tento počítač je non stop přípojený do internetu na rychlé datové lince. Na tomto počítači běží programy umožňující doslova vygenerování a nebo zobrazení vašeho blogu dalším lidem pomocí internetu a internetového prohlížeče. Klient potřebuje pouze připojení k internetu, internetový prohlížeč a název domény vašeho webu.

Doména & její nasměrování na hosting

Doména je internetová adresa, registrovaná buď u poskytovatele hostingu a nebo jiné firmy (například subreg.cz), která se registrací zabývá. Po registraci domény je třeba tuto nasměrovat na hosting. Nasměrování se provádí zadáním buď tzv jmenných serverů (nameservery) a nebo IP adresy těchto jmenných serverů. IP adresa je pevná adresa počítače na internetu. V praxi to znamená, že vaše doména je nasměrována na hostingový počítač firmy u které máte objednaný hosting. Tato firma vám sdělí adresu nameserverů, kterou máte použít. Nameservery mají tvar například: ns1.domenahostingovefirmy.cz a ns2.domenahostingovefirmy.cz. Jakmile tyto nameservery přiřadíte k doméně v její administraci přes internet, bude tato nasměrována na váš hostingový účet. Počítač, který přijímá požadavky vašich klientů na zobrazení vaší www stránky skrze jméno domény pak automaticky požadavek přepošle na odpovídající server, který obsahuje váš prostor – hostingový účet. Tento účet má již značku vašeho doménového jména. Výsledek je tedy zobrazení vaší internetové stránky, kterou máte uloženou na počítači hostingového poskytovatele, pro správu hostingu je třeba práce v IT, kterou zastávají většinou linuxoví administrátoři.

Správa hostingového účtu bývá velmi jednoduchá

Správa hostingu není vůbec složitá a bývá prováděna přes jakýkoliv internetový prohlížeč. Zákazník se pouze přihlásí pod svůj účet jako když se přihlašuje například pro čtení emailové pošty. Následně může vybírat a nahrávat soubory své webové stránky. Soubory, které mohou obsahovat texty vaší www prezentace obvykle mají příponu .html a nebo htm. Úvodní stránka je třeba aby se jmenovala index.htm a nebo .html. Složitější aplikace  jako je blog, fórum používají pro svou operaci skripty s příponou .php a informace které zadají návštěvníci vaší webové stránky jsou pak ukládány do speciálního úložiště, tzv. MySQL databáze. MySQL databáze bývá součástí hostingového účtu a je možné ji spravovat často také odtud.