Co je Ozdobnice čínskáOzdobnice čínská (Miscanthus xxx) patři z botanického hlediska mezi traviny. Nejčastěji se s ní můžete setkat ve východní Asii, ale je rozšířená ve všech teplejších oblastech po celém světě. Ozdobnice čínská není ale obyčejnou travinou.

Tato rostlina se právem řadí mezi okrasné trvalky a energeticky využitelné plodiny. Tato okrasná tráva roste běžně do výšky dvou metrů. V některých případech se můžeme setkat s odrůdami, které dorůstají výšky neuvěřitelných čtyř metrů. Ozdobnice čínská většinou nekvete, ale pokud přeci jen ano, zdobí ji velmi krásné květy odstínů červené barvy, které vyrůstají vysoko nad listy. Množení této traviny lze docílit dělením trsů. Během let se díky různému dělení a rozmnožování podařilo vypěstovat různé druhy této traviny. Můžete se proto setkat s mnoha odrůdami Ozdobnice čínské. Liší se jak velikostí, tak i barevným provedením. Některé druhy jsou používány pro doplnění zahradní architektury, jelikož jsou vzhledově velmi atraktivní. Hlavním důvodem oblíbenosti ozdobnice čínské je jejich rozmanitost co se týče druhů, tvarů a barev.

Jedinou „nevýhodou“ je její rychlé rozrůstání, což může být pro běžné menší zahrady problematické. Ozdobnice čínská patří mezi teplomilné rostliny, které ale nejsou nijak náročné na své stanoviště. Pokud dostanou to, co potřebují, stanou se z nich nejodolnější rostliny, které na zahradě lze pěstovat. Jejich velkou výhodou je také možnost rychlejší fotosyntézy, než je tomu u jiných rostlin.

Mimo okrasné využití je Ozdobnice čínská určena také pro alternativní používání. Využití Ozdobnice čínské jako energetické plodiny je poměrně nová praktika, která se stává velmi oblíbenou po celém světě. V České republice najdete několik poradců, kteří se pěstováním Ozdobnice čínské zabývají právě pro alternativní účely. Tato travina se často využívá k výrobě stavebních materiálů, ekologických paliv a výrobu bio-lihu či buničiny. Díky své různorodosti je hodnocena samotnými odborníky jako velmi perspektivní plodina do budoucna.