Affiliate programyPřed několika dny zde byl publikován článek týkající se provizních systémů, který směřuje těměř stoprocentně k dnešnímu tématu, affiliate programům. Díky nim lze rychle a jednoduše vydělat slušné peníze, aniž byste pohnuli prstem. Pokud vlastníte svou webovou stránku, na níž narazí tisíce až desetitisíce návštěvníků denně, můžete se stát finančně nezávislým. O tom může snít tak majitel Seznamu nebo Heureky. Ale ani pětistovka měsíčně není k zahození za pár publikovaných textů na váš vlastně vytvořený blog, kam lze umístit reklamní sdělení ve formě obrázku či textových znaků.

Affiliate programy poskytují především internetové obchody, které nabízejí produkty. Pokud se přes váš odkaz návštěvník dostane do obchodu a zakoupí si určitý předmět, vy získáváte provizi, která už vám nebude odebrána. Po nastřádání několika provizí lze zažádat u poskytovatele affiliate programu o vyplacení částky. To je první možnost výdělku v tzv. affiliate marketingu. Dále lze vydělat nějaký ten peníz druhým způsobem. Ten se nazývá PPC, což je platba za proklik. Pokud návštěvník jen na reklamu klikne, hned se přičte provize. Sice je oproti provizím z nákupů minimální, ale zde je jistota.

Sony Ericsson U5i Vivaz

Některé obchody mají svůj affiliate program zaměřený na oba způsoby výdělku. Platí jak za proklik přes hypertextový banner, tak za koupi určitého výrobku. To je vlastně nejvýhodnější a nejrychlejší způsob výdělku. Na pouhém blogu o dvou stech navštěvnících denně lze vydělat za měsíc i několik stovek. Pro ženy na mateřské, pro nepracující nebo pro studenty vysokých škol je to určitě menší finanční zpestření, které pomůže třeba pokrýt měsíční výdaje za internet.

A teď jedna perlička. Pokud se zaregistrujete do affiliate systému například v internetovém obchodě xxxxx, určitě mějte oči na pozoru. Jestliže si později budete chtít něco v tomto obchodě koupit a mít levnější zásilku, dejte si na web banner toho produktu, který chcete pořídit a klikněte na něj. Objednejte a zaplaťte. Poté vám budou připsány navíc provize za koupi produktu od zákazníka a vy můžete mít třeba o 20% levnější reproduktory nebo mobilní telefon. Jestliže by se jednalo o 20% provize a koupili by jste mobil za 6000 korun, máte ho nakonec za 4800 korun, což je opravdu výhodné.

Apple iPad 2 64GB, Wi-fi

Cizí pojmy

Affiliate program – partnerský program, provizní systém
Pay Per Click – platba za klik
Pay Per Action – platba za akci (registraci, vyplnění dotazníku atd.)
Pay Per Time – platba za zobrazení podmíněné časem
Pay Per View – platba za zobrazení
Banner – hypertextový či javascryptový odkaz
Affiliate partner – vlastník webových stránek s výdělkem přes Affiliate